Bambus ako súčasť interiéru? Ford vraví áno

86

Znížiť ekologickú náročnosť vozidiel. Spomaliť topenie ľadovcov. Zaviesť daň pre naftové agregáty vo veľkomestách. To sú frázy, ktoré pravidelne vychádzajú z úst popredných mien automobilového priemyslu. Deň čo deň sa na internete objavujú články o nových hybridných, elektrických či spaľovacích jednotkách, ktoré sú úspornejšie, efektívnejšie a ekologicky čistejšie.

Sústrediť pozornosť výhradne na pohonné jednotky však nemusí byť jediným kľúčom ako ochrániť naše životné prostredie. Americká automobilka Ford najnovšie experimentuje s udržateľnými materiálmi, ktoré by sa už čoskoro mohli objaviť pri výrobe vozidiel. Na vrchole zoznamu sa objavuje bambus.

Tvrdý prírodný materiál sa dnes bežne využíva hneď v niekoľkých odvetviach. Použitie bambusu je vo veľkom rozšírené najmä v ázijských krajinách, kde sa používa v stavebníctve, pri výrobe nábytku či v potravinárstve. Niet sa čomu čudovať, keďže bambus je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na svete, ktorá za deň vyrastie aj o niekoľko desiatok centimetrov.

To zrejme oslovilo aj automobilku Ford, ktorá už niekoľko rokov testuje použitie bambusu v interiéri svojich vozidiel. Podľa zistení bambus v kombinácii s plastmi funguje lepšie než iná syntetická a prírodná vláknina. O svojej vízii nás Ford presviedča aj v najnovšom videu, kde vyzdvihuje vlastnosti tejto rastliny.

„Bambus je úžasný, flexibilný, plne obnoviteľný a má bohaté zastúpenie v mnohých častiach Ázie.“ vravia zástupcovia automobilky.