Audi Q3: Široká ponuka motorov, široké ramená a rodinné puto

1236

Audi Q3 si muselo počkať celých 7 rokov na svojho nástupcu. Do rodinného klanu SUV z Ingolstadtu zapadá doslova ukážkovo. Novinka narástla vo všetkých rozmeroch a interiér sa posunul do značkou omieľanej frázy, „Novej éry Audi“.

Audi Q3 bolo donedávna akosi prehliadané. S prvou generáciou museli byť v Audi evidentne spokojní. Nechať model nedotknutý 7 rokov v tak šialene dynamickom segmente chce rozhodne dobrý dôvod. Na ceste je už ale druhá generácia, ktorá využíva modulárnu podvozkovú platformu koncernu Volkswagen s označením MQB.

Ego

Pri porovnaní odchádzajúceho modelu a novej generácie má čerstvý prírastok do ponuky rozhodne na vrch vo všetkých rozmeroch až na jeden. Nové Audi Q3 meria na dĺžku 4484 milimetrov a na šírku 1856 milimetrov. To je nárast o celých 96 milimetrov na dĺžku, čo ani len náhodou nie je málo a v rámci šírky podrastie len o 25 milimetrov.

Jediný rozmer v ktorom druhá generácia zaostáva za predchodcom je výška. Tá klesla o mikroskopických 5 milimetrov. Rázvor predĺžený o 77 milimetrov na výsledných 2 680 milimetrov umožnil výrazne zväčšiť vnútorný priestor kabíny – priestor na nohy, vnútorná šírka a výška stropu nad sedadlami majú v rámci segmentu veľkorysé hodnoty.

V prípade druhej generácie si budú zákazníci môcť objednať disky s priemerom od 17 do gigantických 20 palcov. Novinka je taktiež celkom sympatický počin. Ide zatiaľ o jediný model, ktorý zdieľa prednú masku “Singleframe” s vlajkovým SUV Q8.

Rodina

Samozrejme narážam na interiérové prevedenie a vybavenie. Audi Q3 totiž svojím vnútrom celkom jasne korešponduje s novou filozofiou značky. Keďže sa teda v Ingolstadte pohádali s harvérovými tlačidlami, môžeme čakať čisto dotykový multimediálny systém s 8,8 alebo 10,1 palcovou uhlopriečkou obrazovky.

Na výber budú dve prevedenia digitálnej prístrojovky s uhlopriečkou 10,25 alebo 12,3 milimetra za príplatok. Nebude chýbať audio výbava značky Bang & Olufsen až s 15-timi reproduktormi, kvalitné obloženie interiéru alebo navigácia fungujúca prostredníctvom hlasových pokynov šoféra.

Inžinieri sa pohrali samozrejme aj s rozmermi kabíny. Novinka by mala byť priestrannejšia s variabilnejším rozložením prvkov. Druhý rad sedadiel je rozdelený v pomere 40:20:40 a posuvný až do vzdialenosti 150 milimetrov. Manipuláciou s nimi si viete taktiež upraviť veľkosť batožinového priestoru, v rozmedzí od 530 do 675 litrov.

Výhradne štvorvalce

Nová generácia Q3 disponuje predným zavesením kolies typu MacPherson a viacprvkovou zadnou nápravou. K dispozícii je pohon predných alebo všetkých štyroch kolies. Do ponuky sa dostali 4 motorizácie s výkonom od 110 kW/150 koní až po 169 kW/230 koní. Tri jednotky sú poháňané benzínom a jediná stále viac kritizovanou naftou.

Nová generácia bude k dispozícii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo soo 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. V ponuke je celkovo na výber z troch verzií podvozka, v ktorých nechýba možnosť obsahujúca adaptívne tlmiče. Nová generácia sa na rozdiel od tej predošlej bude vyrábať v maďarskom Győri. V novembri 2018 sa začne predávať v Nemecku a ďalších európskych štátoch.