Aston Martin predstavil Medical Car pre tohtoročnú sezónu šampionátu F1

721

Pár dní pred začiatkom tohtoročnej sezóny F1 v Bahrajne oznámila medzinárodná automobilová organizácia FIA príchod nového Medical Car.

Podľa slov technického šéfa značky Aston Martin Roberta Fedeliho je DBX707 “perfektným vozidlom pre rolu oficiálneho Medical Car šampionátu F1”. Táto najnovšia modernizácia prichádza ako “odpoveď” na nedostatočne výkonné a nedostatočne vybavené DBX, ktoré služilo na tento účelpočas posledných dvoch sezón.

Zdroj: Aston Martin, FIA
Zdroj: Aston Martin, FIA

História Medical Car

Medical Car v doslovnom preklade zdravotnícke auto má za úlohu dopraviť zdravotníkov a lekárov v čo najkratšom čase na miesto nehody a poskytnúť nevyhnutnú pomoc. Prvá zmienka o účasti Medical Car na šampionáte F1 pochádza z roku 1978, za touto myšlienkou stojí Dr. Sid Watkins. Za najznámejší zásah Medical Car možno považovať hrôzostrašnú nehodu Romaina Grosjeana na Veľkej Cene Bahrajnu v roku 2020.

Zdroj: F1
Zdroj: F1

Aston Martin DBX707 v hlavnej úlohe

Úlohu Medical Car pre sezónu 2023 bude vykonávať Aston Martin DBX707, toto full-size SUV sa môže pochváliť úctyhodnými parametrami – výkon 700 koní krútiaci moment 900 Nm a zrýchlenie z nuly na stovku za 3,1 sekundy. Práve tieto parametre sú na včasný a rýchly zásah viac než ideálne. Pre účely zdravotníckeho personálu je vybavený hasiacimi prístrojmi, defibrilátormi a zdravotníckymi taškami. Okrem spomínaného zdravotníckeho vybavenia tu budú k dispozícii aj poriadne pretekárske sedadlá a šesťbodový pás. Svojej premiéry sa Aston Martin DBX707 ako Medical Car dočká už túto nedeľu pri štarte Veľkej ceny Bahrajnu.