Akio Toyoda je šéf, ktorého chcete mať. Jazdí preteky a ladil aj nový GR Yaris!

1062
Toyota Yaris GR AUTOGRÁTIS
Zdroj: Toyota

Navrhnutá pre šport, vyrobená v špeciálnej továrni, testovaná motoristickými hviezdami. Toyota GR Yaris bude nepriestrelná pecka, na ktorú sa tešíme pre všetky jej atribúty. Pridajme k nej ale ešte jeden, personálny – na auto osobne dohliadal prezident Toyoty Akio Toyoda!

Úplne nový trojvalcový preplňovaný motor s výkonom 261 koní, pohon všetkých kolies GR-Four, ľahká konštrukcia karosérie, ktorá zaručuje priaznivý pomer hmotnosti k výkonu a špeciálne športové vyladené odpruženie  – to sú najdôležitejšie vlastnosti Toyoty GR Yaris. 

Toyota GR Yaris.
Zdroj: TS Toyota

Samostatný model

Nový hot hatch nie je vyladenou verziou mestského Yarisu štvrtej generácie, ide o úplne samostatný projekt, postavený na špeciálne navrhnutej platforme. Auto vyvinuli inžinieri tímov Toyota Gazoo Racing a Tommi Mäkinen Racing. Auto slúži ako homologizačná základňa pre novú generáciu Yarisu WRC. O modeli GR Yaris sa hovorí, že je to rally auto pre každodennú jazdu.

Toyota Yaris GR 4 AUTOGRÁTIS
Toyota GR Yaris.
Zdroj: TS Toyota

„V minulosti sme sa usilovali dosiahnuť úspech prispôsobením osobných automobilov motoršportu. GR Yaris je prvým modelom, ktorý prešiel opačným procesom. Je to auto stvorené na vyhrávanie. Technológie motoristického športu sú naozaj dôležitou súčasťou produkčného vozidla,” hovorí Akio Toyoda.

Mimochodom, Akiove osobné vozidlo je jediný exemplár sedanu Century v úprave GRMN.
Zdroj: YouTube

Prezident spoločnosti Toyota sa už  roky zasadzuje za diverzifikáciu modelového radu tak, aby okrem praktických a ekologických hybridov značka vyrábala aj čoraz viac zaujímavých športových automobilov pre tých, ktorým nekoluje v žilách krv, ale benzín. V roku 2019 debutovala Toyota GR Supra, v tomto roku svet pravdepodobne nadchne GR Yaris. Na vznik oboch modelov dohliadal Toyoda osobne.

„Prvýkrát som testoval GR Yaris v Abaširi. Potom som auto skúšal na Higaši-Fudži, na trati Fudji Speedway, v centrále Toyoty, v  Gamagori  a na mnohých iných miestach. Budem na tomto aute pracovať do chvíle, kým ho neodovzdáme zákazníkom,” ubezpečuje A. Toyoda v štýle sebe vlastnom. Ten je asi takýto:

Výraz spokojnosti  z GR Yarisu vyjadril Morizo (prezývka Akia Toyodu počas jeho štartov v rally a automobilových pretekoch) tým, že sa podpísal na čelné sklo limitovanej edície GR Yaris 1st Edition dostupnej na japonskom trhu. „Každý deň investujem čas do toho, aby sme tvorili čoraz lepšie automobily. Také, aby nikto nechcel vymazať tento podpis. Dúfam, že auto, ktoré som pomáhal vyvinúť, sa vám zapáči,” Akio dodáva.

Inak, ak ste ho ešte nezačali milovať, pozrite si toto video:

A k Yariske, GR Yaris bude napokon dostupný aj na Slovensku. Vozidlo sa dostane k prvým zákazníkom koncom roka 2020. Cena je však známa už teraz – dáte zaň ambicióznych 33 200 €. Nebude ich ale veľa, tak sa poponáhľajte!

NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: