Wankelov motor sa vráti do marca 2023! Bez kompromisov to ale nepôjde

720
Mazda MX-30 AUTOGRÁTIS

Mazda, automobilka známa svojimi jačiacimi rotačnými motormi, inak zvanými aj ako Wankelov motor (podľa vynálezcu Felixa Wankela) už dlho deklaruje záujem dostať tento motor opäť do výroby po tom, ako ho s modelom RX-8 opustila. Vyzerá to, že sme tomu blížšie ako doteraz – až na to, že ten nový bude nabíjať batérie.

Jop, presne tak. Dobre už bolo.

Pri elektrickom motore je dosť miesta pre benzínový extender.
Zdroj: Redakcia

Range extender

Spoločnosť totiž potvrdila, že známy motor si nájde cestu do plug-in hybridného crossoveru MX-30, ktorý bude debutovať v druhej polovici aktuálneho fiškálneho roka Mazdy. Ten sa skončí 31. marca 2023, takže konečný dátum, do ktorého má k tomuto pozoruhodnému pohonnému ústrojenstvu skutočne prísť, je stanovený. Nie je to veľa, ale je to asi dva razy toľko informácií, než aké sme mali doteraz.

Mazda MX-30 AUTOGRÁTIS

Rotačný motor sa tak síce vráti, ale nie v takej podobe, v akej sme dúfali. V priebehu roka sa tu a tam objavili informácie, že by mal poháňať hybridnú verziu modelu MX-30, a teda by sa motor dočkal aj priameho spojenia s kolesami, dnes však vieme, že sa pozrie pod kapotu len ako range extender, teda “predlžovač dojazdu”.

Mazda MX-30 AUTOGRÁTIS

Na druhej strane, je to stále lepšie ako nič. Na tretej strane, ide o informácie od amerického webu Motor1.com, takže ktovie, či sa takáto verzia MX-30 dostane aj na náš trh. Jedno je ale isté – modelu MX-30 s celkom mizernou kapacitou batérie a dojazdom okolo by rozhodne prospel, tradície-netradície. Nemáme pravdu?

Mrkni naše nové video: