Vyše 1060 koní a 350 km/h? Mercedes-AMG One je realitou, má motor z F1

1200

Päť a pol roka po tom, čo Mercedes-Benz prvýkrát povedal, že skutočne posadí motor Formuly 1 do cestného auta, sa môžeme konečne pozrieť na hotový produkt. Nedá sa povedať, že by bol nádherný, no je dychberúci – s kombinovaným výkonom 1 063 koní (782 kilowattov) zo svojho hybridného hnacieho ústrojenstva.

Od prvotného oznámenia modelu v roku 2017 je známe, že Mercedes použije v modeli One legitímny motor z F1.

Šialenosť

Nakoniec to dokázali. 1,6-litrový spaľovací motor V6 sa dokáže točiť až do šialených 11 000 otáčok za minútu pomocou jediného turbodúchadla s elektrickou asistenciou. Motor využíva dvojité vačkové hriadele, smerové vstrekovanie a komplexný systém čistenia výfukových plynov, aby sám vyprodukoval 422 kW, čiže 574 koní. A stále spĺňa emisnú normu Euro 6.

Úžasný spaľovací motor je len polovica príbehu. Kombinácia štyroch elektromotorov dáva modelu One celkový výkon 782 kW, teda 1 063 koní a schopnosť pohonu všetkých kolies. Dva motory sú umiestnené vpredu, jeden na každom kolese a generujú spolu 240 kW.

Tretí motor je inštalovaný s benzínovým motorom a na kľukový hriadeľ posiela 120 kW. Štvrtý motor je práve ten v turbodúchadle, ktorý podľa Mercedes-AMG pridáva do mixu ďalších 90 kW.

S chladnou hlavou

Keďže ide o plug-in hybrid, nemá zrovna veľkú batériu – jej celková kapacita je len 8,4 kWh, no čaro jej správnej funkcie spočíva v uchovávaní jej optimálnej teploty počas funkcie. Výsledkom je automobil s výkonom viac ako 1 000 k, ktorý udržiava teplotu batérie okolo 45 stupňov Celzia.

Len na elektrickú energiu dokáže prejsť 18 kilometrov a váži približne 1 695 kilogramov. So všetkými systémami, One zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy, pričom naplno využíva systém pohonu všetkých kolies AMG 4Matic + a novú sedemstupňovú automatizovanú manuálnu prevodovku vyvinutú špeciálne pre tento účel. Ešte pôsobivejší je jeho čas zrýchlenia z 0-200 km/h, ktorý činí len 7 sekúnd. Na dvestovku. Chápete? Zrýchľovať AMG One neprestane až do hodnôt vyše 350 km/h. 

Vo vnútri AMG One nájdete výrazne tvarované sedadlá a veľa Alcantary. Vodič sa drží obdĺžnikového volantu v štýle F1, s dvomi 10-palcovými digitálnymi obrazovkami, ktoré vyčnievajú v duchu dnešných “plávajúcich” štandardov. Sú tu však aj typicky Mercedesácke, elegantné výduchy klimatizácie a mriežky reproduktorov, ktoré hladko zapadajú do prostredia z uhlíkových vlákien/kože. Motýľové dvere obsahujú elektricky ovládané okná. Klimatizácia tu samozrejme je a namiesto do spätných zrkadiel sa vodič pozerá do kamery.