VIDEOTEST: Honda Jazz | Prebytok nadšenia

572

Charakter dokážu odhaliť maličkosti. Napríklad, aj vášho známeho môžete zastihnúť v situácii, z ktorej vykorčuľuje prekvapivo ako hrdina. Ani by ste to naňho nepovedali. To isté platí pre Hondu Jazz. Po novom, s atmosférickou „jednapäťkou“.

V Honde sa dejú nevídané veci a hlavne pod kapotami ich modelov. Z jedného modelu naftové motory odchádzajú, v ďalšom boli nedávno predstavené. Jeden model prišiel o všetky atmosférické motory, ďalší dostal ten najlepší, ktorý Honda aktuálne ponúka. Honda spravila z „civilného“ Jazzu malú, nenápadnú raketu a ja si nedám pokoj, kým nepochopíte, čo je to za malý zázrak.

Odhalený temperament

Nasrdený dizajn Hondy Jazz nabral konečne svoj význam. Nabrúsenému „kukuču“ malého hatchbacku kraľuje exteriérová výbava Dynamic. Tá so sebou prináša vonkajšie spätné zrkadlá v čiernej farbe, zadný nárazník v tvare difúzora či v prípade záujmu, anténu v tvare žraločej plutvy.

S takzvanými „Magic sedadlami“, môžete robiť magic podľa vašich potrieb. Ide o brilantné riešenie pre úžitkovo náročnejších záhradk….majiteľov.

Jazz je síce označovaná za MPV, ale ide o skvelo premyslený hatchback. Honda Jazz stavia svoj tvar na dobre rozvrhnutom interiérovom priestore.

Vynikajúci balík

Ako už exteriérový dizajn naznačuje, Jazz ponúka štedrý priestor v interiéri. Už za volantom budí dojem priestranného auta. Na zadných sedadlách sa odohráva ešte zaujímavejší príbeh. Honda Jazz totiž priestorom na zadných sedadlách uzemňuje všetku svoju konkurenciu. Pokiaľ by ste mali tráviť na zadných sedadlách malého auta dlhú cestu na dovolenku, prajem vám, aby ste ju absolvovali práve v Jazze.

Komfort však nekončí priestorom pre nohy zadných pasažierov. Jazz disponuje takzvanými „Magic seats“. Ide o zadnú lavicu, ktorej dve sedacie časti viete zdvihnúť do zvislej polohy, a tým spraviť za zadnými sedadlami ďalší úžitkový priestor. Je až neuveriteľné, ako Honda dokázala vopchať toľko priestoru do takého malého auta.

Milá šoférska extáza

Honda zostáva jedným z posledných mohykánov, ktorí držia atmosférické motory na trhu. Atmosférický štvorvalec 1,3 i-VTEC, dopĺňa v ponuke väčší a výkonnejší agregát 1,5 i-VTEC. Ten je k dispozícii výhradne vo výbave Dynamic. Testovaná mašina disponovala šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá nemá mimo športových áut obdobu.

Krátke a presné dráhy ovládajú šesticu krátkych prevodových stupňov, ktoré budete preraďovať s absolútnou radosťou. Atmosférický motor má však dobrý ťah aj v nízkych otáčkach. V meste si 50 km/h vypýta piaty stupeň a pokiaľ zrýchlite na 60 km/h, rovno vás požiada aj o šiesty. Zo šiesteho stupňa dokážete bez väčších problémov akcelerovať, napríklad aj pri výjazde z mesta na 90 km/h.

Pohodlný aj hravý

Jazzu rozhodne nechýba komfort. Ľahké auto s hmotnosťou 1104 kg je obratné a fantasticky sedí v zákrutách. V meste je však Jazz ako doma. Honda uvádza v katalógu mestskú spotrebu na úrovni 7,2 litra. Osobne sa mi po troch dňoch nepodarilo prekročiť spotrebu v Bratislave nad 6,5 litra a to som sa vôbec nekrotil pri výjazdoch na obchvat, či ostrejších výjazdoch z križovatiek.

Pri štandardnom krúžení po meste som dokonca dosiahol spotrebu len 5,1 litra. Na diaľnici však krátke prevody spôsobujú hlučnejšiu jazdu. Pri 130 km/h sa motor točí rýchlosťou vyše 3700 ot./min a to môže spôsobiť vyčerpávajúcejšiu jazdu na dlhých trasách. Spotreba tým však netrpí, keďže sa držala na úrovni 7 litrov na 100 km. Jazz nemá páru a rád ho odporučím na úkor jeho konkurencie. Cenu rovnako považujem za primeranú. Honda Jazz má totiž navrch v mnohých ohľadoch aj v konkurencii s o tisíce drahšími modelmi.

Základná cena modelu – Honda Jazz 1,3 i-VTEC Trend: 12 990 €
Základná cena testovanej verzie – Honda Jazz 1,5 i-VTEC Dynamic: 16 240 €
Záruka: 8 rokov / 150 000 km
Registračná daň: 150 €

Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1498
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:96 (130)/6600
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:155/4600
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:190
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:8,7
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:7,2/5,1/5,9
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:354
Objem nádrže [l]:40
Prevádzková hmotnosť [kg]:1104-1116
Rozmer pneumatík:185/55 R16
Dĺžka [mm]:4051
Šírka [mm]:1694
Výška [mm]:1525
Rázvor [mm]:2530