VIDEOTEST: Citroën C5 Aircross | Nový kráľ

331

Citroën C6 je už dávno minulosťou. A C5-ka? Nech je jej zem ľahká. Na vrchole ponuky francúzskej automobilky bolo chvíľu bezvládie, no nový kráľ už suverénne sedí na tróne. Je ním SUV s označením C5 Aircross.

Komfort je jedným z najzákladnejších stavebných prvkov DNA vozidiel značky Citroën. Pohodlné limuzíny k tejto automobilke neodmysliteľne patria minimálne od polovice 50. rokov minulého storočia. Dnes tu ale máme 21. storočie a doba sa zmenila. Prvýkrát po vyše 60 rokoch Citroën nielenže nemá svojho zástupcu vo vyššej strednej triede, ale nemá ho ani len v strednej triede. Tento kritický stav prichádza zachrániť SUV C5 Aircross. Prichádza však bez hydropneumatického pruženia. Podarí sa mu to? A je vôbec hodné postu vlajkovej lode značky?

(Ne)typický Citroën

Dobre, je to SUV, takže rozhodne nevyzerá ako typická vlajková loď. Nie je to síce limuzína, ale aspoň je každému hneď na prvý pohľad jasné, že je to Citroën. Karoséria modelu C5 Aircross totiž nesie nezameniteľné dizajnové prvky súčasných modelov značky. A navyše je skvelé, že si ho viete prispôsobiť presne podľa svojich predstáv. Na výber je sedem odtieňov laku karosérie, ktoré sa dajú rôzne kombinovať s tromi farebnými prevedeniami (biela, červená, strieborná) okrasných prvkov. Ak si k tomu prirátate možnosť nechať si strechu nalakovať na čierno, dostávame sa k 30 rôznym farebným kombináciám.Aby sme však uzavreli tému SUV v úlohe vlajkovej lode – samotná veľkosť a v neposlednom rade aj cena pasujú toto auto na vrchol ponuky Citroënu. Ešte viac ako forma je však v tomto prípade dôležitejšia funkcia.

Pohodlie je prvoradé

C5 Aircross je ďalším autom, ktoré Citroën podrobil welness procedúre s názvom „Advanced Comfort“. Ide o kombináciu špeciálnych tlmičov a pohodlných sedadiel, ktoré spoločne vytvárajú na palube komfort typický pre vozidlá značky Citroën. Sedadlá sú zaujímavé svojím tvarom a zložením výplne. V porovnaní s bežnými sedadlami sú o čosi širšie, takže naozaj trochu pripomínajú kreslá. Vo vnútri je pomerne mäkká výplň, no tesne pod čalúnením je 15 mm hrubá vrstva tvrdšej peny. Sedadlá sú vďaka tomu komfortné, no zároveň sa rýchlo nepresedia a držia svoj tvar.

Sedadlá sú zaujímavé svojím tvarom aj zložením výplne.

Jediným sklamaním je absencia vyhrievania, za ktoré si treba priplácať dokonca aj v najvyššej výbave. Zadarmo ho dostanete len vtedy, pokiaľ si vyberiete čalúnenie z kože Nappa. V prípade tejto dostupnejšej kože si treba za vyhrievanie priplatiť. No ak však nemáte hlboko do vrecka, priplatiť sa dá aj za masážnu funkciu sedadiel.

Vzadu sú tri samostatné sedadlá, ktoré sa dajú individuálne posúvať. Sklon operadiel je taktiež nastaviteľný.

Ako na obláčiku

Zaujímavejšie „know-how“ sa však schováva v tlmičoch. Citroën už nepoužíva hydropneumatické pruženie, vďaka ktorému sa preslávil. Pre 21. storočie si jeho konštruktéri pripravili niečo oveľa jednoduchšie, no hlavne dostupnejšie, a teda aplikovateľné aj do lacnejších modelov. Nejde o nič iné ako o tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi. Citroën má vraj na ne viac ako 20 patentov. Pravda je však taká, že túto technológiu využívajú aj iní výrobcovia, čo sa o predtým používanom hydropneumatickom pružení nedalo povedať.

Do kufra sa v závislosti od polohy zadných sedadiel zmestí od 580 až do 720 litrov batožiny.

Tak či onak, musím jednoducho uznať, že to funguje. Pri menšom Citroëne C4 Cactus som bol z týchto špeciálnych tlmičov trochu sklamaný, no tu však fungujú bezchybne. No ale ako vlastne fungujú? Predstavte si tlmič a v jeho vnútri, hore aj dole, si domyslite niečo ako dva ďalšie malé tlmiče. V porovnaní s klasickými tlmičmi, ktoré majú po celú dobu stláčania rovnakú charakteristiku, majú tieto tlmiče charakteristikuprogresívnu. Čim viac sa stláčajú, tým viac tlmia, čiže predtým, ako dorazia na doraz, začnú výrazne spomaľovať. No a nenarazia na klasický mechanický doraz pružiny, ale narazia na hydraulický doraz priamo v tlmiči, ktorý funguje ako ďalší tlmič. Vďaka tomu je jazda v tomto aute naozaj mimoriadne komfortná.

Na niektorých detailoch je cítiť, že dizajnéri Peugeotu mali zrejme pri navrhovaní sesterských modelov 3008 a 5008 trochu väčší rozpočet.

Moderné technológie, prijateľná kvalita

Vrátil by som sa však ešte k interiéru. Vypracovanie by sa dalo zaradiť medzi lepší priemer. Je vidieť snahu Citroënu o vzbudenie luxusného dojmu, keďže ide o vlajkovú loď značky, no zároveň je cítiť, že dizajnéri Peugeotu dostali pri navrhovaní interiéru sesterských modelov 3008 a 5008 zrejme o chlp väčší rozpočet. Aj tu však treba pochváliť možnosti individualizácie. V ponuke je až päť farebných prevedení interiéru, pričom jednotlivé verzie sa neobmedzujú len na rozdielnu farbu čalúnenia sedadiel. Spolu s poťahmi sa mení aj farba palubnej dosky.

V interiéri je vidieť snahu Citroënu o vzbudenie luxusného dojmu.

Za zmienku stojí aj plne digitálny prístrojový panel, ktorý rovnako poznáme zo spomínaných dvojičiek od Peugeotu, s ktorými toto auto zdieľa techniku. V prípade Citroënu C5 Aircross však má displej inú grafiku, ktorá je ešte viac abstraktnejšia. Napríklad taký otáčkomer je naozaj iba orientačný…

Digitálny prístrojový panel je plne prispôsobiteľný. Má krásnu grafiku, ktorá odkazuje na bohatú históriu značky.

Veľmi užitočná vec je aj kamera schovaná pri vnútornom spätnom zrkadle. Vďaka nej si viete spraviť fotku alebo video a stiahnuť si ho pomocou aplikácie do telefónu. Kamera však ani zďaleka neslúži len na zábavu. V prípade nehody si automaticky uloží 1,5-minútové video (pol minúty pred nárazom a minútu po náraze). Rovnako to funguje aj v prípade manuálne aktivovaného nahrávania, takže vám neunikne žiaden dôležitý moment.

Dvojlitrový turbodiesel s výkonom 130 kW je pre toto auto ideálnou motorizáciou.

Najlepšia kombinácia

Testovali sme auto so silnejším z dvojice dostupných vznetových motorov. Dvojlitrový turbodiesel disponuje výkonom 130 kW (177 k) a štandardne sa dodáva s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Tá si s motorom celkom dobre rozumie. Auto je s týmto agregátom pod kapotou príjemne dynamické a navyše aj úsporné. Najvyššiu spotrebu sme dosiahli v meste, a to len 7,5 l/100 km. Na diaľnici nám pri rýchlosti 130 km/h palubný počítač vyrátal priemer 7,3 l/100 km. Pokiaľ sa však vydáte na cestu po okreskách, nie je problém jazdiť ani za 5,5 litra nafty na 100 km.

Základná cena modelu – Citroën C5 Aircross PureTech 130 Live: 19 990 €
Základná cena testovanej verzie – Citroën C5 Aircross BlueHDi 180 Shine: 31 990 €
Záruka: 2 roky (rozšírenie za príplatok)

Registračná daň: 530 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1997
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:130 (177)/3750
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:400 /2000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:211
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:8,6
Kombinovaná spotreba (WLTP) [l/100 km]:6,0-6,8
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:580-720/1630
Objem nádrže [l]:53
Prevádzková hmotnosť [kg]:1686
Rozmer pneumatík:235/55 R18
Dĺžka [mm]:4500
Šírka [mm]:1969
Výška [mm]:1689
Rázvor [mm]:2730