Šialené Bugatti Chiron zvládne stovku za 2,5 sekundy! Digitálny tachometer nestíha

328

Keď padne reč o automobilke Bugatti ihneď každému napadne legendárny model Veyron, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 2005 a na krátku dobu bol najrýchlejším produkčným autom na svete s konštrukčnou rýchlosťou 407,4 km/h. V roku 2007 tento titul prebral tento titul SSC Ultimate Aero TT s rýchlosťou 413,66 km/h. Automobilka Bugatti však nenechala nič na náhodu a za zavretými dverami svojich laboratórií skonštruovala nový Veyron Super Sport s oficiálne nameranou maximálnou rýchlosťou 430,9 km/h. Výroba Veyronu prebiehala celých desať rokov až do roku 2015.

Na minuloročnom autosalóne v Ženeve Bugatti predstavilo nástupcu Veyronu – model Chiron. Ten sa okrem krajšieho dizajnu a astronomickej cenovky 2 400 000 eur pýši aj azda najzaujímavejšími technickými parametrami.

Výkon štyrikrát prepĺňaného agregátu dosahuje výkon 1 103 kW (1 500 koní) s krútiacim momentom na úrovni 1 600 Nm. Na takýto výkon potrebuje spaľovacia jednotka nasať až 60 000 litrov vzduchu za minútu a vodné čerpadlo prehnať sústavou 800 litrov chladiaceho média. K takému silnému výkonu sú samozrejme potrebné aj patrične odolné pneumatiky, ktoré odolajú až nepredstaviteľnému preťaženiu. Vďaka týmto parametrom je Chriron schopný akcelerovať na stovku za 2,5 sekundy, na dvojstovku za 6,5 sekundy a trojstovka Chironu zaberie 13,6 sekundy. Maximálne rýchlosť modelu Chiron je limitovaná na 420 km/h, vývojári však veria, že naplno zvládne Chiron až 460 km/h.

Prvé kusy nového Chironu z limitovanej päťstovkovej série už stihli doraziť k svojim majiteľom a internetom sa začínajú šíriť zaujímavé videá a recenzie. Na jednom z nich vodič Bugatti zrýchľuje z 0-351 km/h a ako si môžete všimnúť toto zrýchlenie potrápi aj digitálny ukazovateľ rýchlosti, ktorý tomuto výkonu jednoducho nestíha.