VIDEO: Ručná brzda v 240 km/h?! Hagwallah je arabský šport, ktorý nepochopíte

8921

Keď sa povie slovíčko „drift“, väčšine z nás napadne miestny okresný frajer na starom BMW E36, ktorý si trénuje šmyky na parkovisku pri lokálnom Tescu. Tí vzdelanejší si možno predstavia japonské „preteky bokom“ na uzavretých okruhoch, no vsadím sa, že nikto z vás nie je pripravený na to, čo uvidí na nasledujúcich snímkach.

Povedzme si narovinu – jazdiť rýchlo sa u nás úplne nenosí. V prvom rade je to proti zákonu. A v druhom rade sa môže stať, že to na našich kľukatých a často rozbitých cestách nedáte, a skončíte v špitále buď vy, alebo ešte niekto z vášho okolia.

Najhoršie je na tom to, že niektorým vodičom nemôžete uprieť talent.
Zdroj: YouTube

Arabský drift

Trocha iné je to však v Saudskej Arábii, kde je už roky populárny „šport“ s málo hovoriacim názvom Hagwallah. Inými slovami známy ako „Arabský drift“, ide o adrenalínovú disciplínu, ktorá spočíva v rozpútaní riadeného šmyku v rýchlostiach často nad 200 km/h. Zadný náhon tu nie je podmienkou, tou je skôr ťahanie ručnej brzdy a hrozba veľmi škaredej búračky, ktorá so sebou často stiahne aj iných účastníkov cestnej premávky.

Aj vďaka nim sa Hagwallah presunul na samý okraj zákona už v roku 2014. Saudská Arábia sa rozhodla drasticky skoncovať s týmto športom, preto uvalila na akéhokoľvek usvedčeného účastníka vysoké sadzby pokút. Prichytia vás driftovať prvý raz? Pokuta 2000 € a zákaz šoférovania na mesiac. Prichytia vás druhý raz? 4000 €, zabavenie auta na mesiac a hrozba väzenia až na 12 mesiacov.

Po tretí raz sa pripravte na zabavenie auta na 1 až 5 rokov, pokutu až 8000 € a možné dlhé väzenie. Ozaj, na tento šport sa podľa zákona nemôžete ani len pozerať – za to je pokuta približne 250 € a hrozba zabavenia vášho vlastného auta, aj keď len stojí opodiaľ, na 15 dní. Napriek tomuto všetkému to vyzerá, že to s účastníkmi tejto pohnutej „športovej“ disciplíny ani nehne a arabský drift žije aj v roku 2020. Šialené, všakže?

NEPREHLIADNITE: