VIDEO + FOTO: Prvá elektrická Dacia sa volá Spring Electric. A bude to revolúcia!

1421

Privítajte európsku elektrickú revolúciu! Teda európsku… ako sa to vezme. Ak sa vám totiž tento malý, päťdverový model zdá povedomý, bude to pravdepodobne preto, lebo sa už nejaký ten piatok predáva v Číne pod názvom K-ZE. A hej, ešte aj v Indii so spaľovacím motorom, kde nesie názov Kwid.

Tvar a pohonné ústrojenstvo sú v podstate rovnaké ako pri K-ZE, aj keď Daciu spoľahlivo identifikujete pomocou mriežky chladiča a svetlometov. Samozrejme, jej najväčším ťahákom bude nízka cena, no Dacia ešte presné čísla nezverejnila. V Číne ale K-ZE štartuje na cene ekvivalentnej 7 500 eurám, takže si po nutných bezpečnostných úpravách vieme predstaviť aj sumu v rozpätí 10 000 – 15 000 €.

Čo za svojich neveľa peňazí dostanete? Výbava nebude zrovna prehliadka posledných výstrelkov, no nie je to ani také zlé. Totiž, podľa špecifikácie to vyzerá, že v Dacii Spring Electric môžete mať zhruba nič (verzia Cargo bez rádia), ale napríklad aj 7-palcový multimediálny systém s podporou Apple CarPlay/Android Auto. Štandardným vybavením je malý 3,5-palcový digitálny displej v prístrojovom paneli. Ak ale budete chcieť klimatizáciu, musíte si priplatiť.

Pomaly, ale isto

Medzi položky štandardnej výbavy patrí šesť airbagov a základná, v Európe nutná porcia trakčných a stabilizačných systémov. Štandardom je tiež automatická aktivácia svetlometov, rovnako ako automatické núdzové brzdenie, ktoré funguje v rozsahu rýchlostí 7 – 170 km/h. To je trocha úsmevné, lebo maximálka Spring Electricu je len 125 km/h.

Zdroj: Renault Media

Pokiaľ ide o výkon, Spring Electric používa jediný elektromotor poháňajúci predné kolesá prostredníctvom svojich 33 kilowattov (44 koní). ​Motor je​ napájaný batériou s výkonom 26,8 kilowatthodiny. Dojazd podľa WLTP sa odhaduje na 225 kilometrov, ale stlačením tlačidla Eco sa deklarovaná vzdialenosť zvýši o takmer 10 percent. Toho je dosiahnuté znížením výkonu motora na 23 kW (31 koní) a obmedzením maximálnej rýchlosti na 100 km/h.

Zdroj: Renault Media

Štandardná je základná domáca nabíjačka s napätím 220 voltov, ale s voliteľným nabíjacím Wallbox riešením môže batéria dobiť až 80 percent za menej ako hodinu. Bude sa ponúkať v dvoch variantoch – ako civilná verzia pre štyroch cestujúcich a praktické “Cargo”. Konkrétne ceny budú k dispozícii bližšie k dátumu predaja.

NEPREHLIADNITE:

NEPREHLIADNITE: