V USA ide na dračku “zázračný autobus”

1378

Ale prečo sa obmedzovať len na políciu, keď si svoj obrnený transportér môžu teraz dovoliť aj školy.

Konkrétne sa jedná o 18 tonové monštrá s označením BAE Caiman – šesť-kolesové bojové vozidlo, ktoré je odolné voči mínam a ozborojeným prepadom – ideálne pre školy v USA, kde je prestrelka v univerzitnej jedálni na dennom poriadku a počet zbraní v osobnom vlastníctve niekoľkonásobne prevyšuje počet zbraní v armáde.

Pôvodné vozidlo bolo vybavené najlepším dostupným brnením, môžu sa naň namontovať najmodernejšie zbraňové systémy, technika ovládania bezpilotných rakiet a podvozok odolá výbuchu míny, či improvizovaných výbušných zariadení – v San Diegu sú výbuchy nášlapných mín asi bežné.

Ruben Littlejohn, hovorca miestnej polície, tvrdí, že vozidlo bolo zbavené všetkých zbraňových systémov a má slúžiť na pozdvihnutie sebavedomia a potlačenie strachu z pravidelnej školskej dochádzky. Ruben si od mašiny zrejme sľubuje pokles záškoláctva a popri tom, ako mu spod pancierového poklopu vykukuje len hlava dodáva, že mohutný MRAP je tu preto, aby sa deti cítili dobre a bezpečne. “Plyšový macko” a “radosť” sú tak slová,ktoré podľa neho pohľad na transportér slúžiaci vo vojne v Iraku bezpochyby evokuje.

V prípade, že by bola “SWAT-šedá” trochu zastrašujúca, je tento “autobus” dostupný aj s inou farebnou schémou – bielou v kombinácii s červeným krížom.

Littlejohn tvrdí, že vozidlo budú používať policajti na ochranu pri otvorenej paľbe, alebo v prípade, keď bude treba zachrániť deti pred požiarom. Samozrejme, že voda. pena alebo prach by oheň bez problémov uhasili, ale toto je USA – tu sa aj na uhasenie ohňa používajú zbrane.

Každopádne je tu ešte nádej menom Scott Burnet – asi jediný rozumný človek v školskej rade – ktorý MRAP nazval “rozptyľujúcou prioritou”. Pri desiatich ďalších obrnených policajných autách sa však o nenápadnosti rozprávať nedá a do bežnej premávky zapadnú len ťažko.

Amerika je krajina neobmedzených možností, kde si už aj policajné zbory môžu kúpiť obrnené vozidlá a zmeniť sa tak na menšie armády.