Toyota predstavuje šialenú novinku, pretekársky Prius, ktorý vzdáva poctu úspechom v Le Mans!

1564

Myšlienka Priusu orientovaného na výkon sa môže zdať neintuitívna, no zďaleka nie je novinkou, už v minulosti bolo postavených niekoľko týchto exemplárov

Pretekárske auto na základoch modelu Prius bolo vyrobené pre sériu Super GT v Japonsku veľakrát, nehovoriac o cestných modeloch pod štítkom Gazoo Racing pre domáci trh. Pri súčasnej v poradí už piatej generácií bolo len otázkou času, kedy eko-bojovník znova ukáže svoju pretekársku tvár.

 

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Toyota Prius 24h Le Mans Centennial GR Edition

Zoznámte sa s limitovanou edíciou 24h Le Mans Centennial GR Edition, jej premiéra sa konala pri príležitosti 100.výročia vytrvalostných pretekov na slávnom okruhu Circuit de la Sarthe. Čo má Toyota Prius spoločné s Le Mans? Ekologický priekopník pomohol Gazoo Racing vyvinúť hybridnú technológiu, ktorá bola v priebehu rokov vylepšená v modeloch TS030, TS040, TS050 a novších vytrvalostných pretekárskych hyperautách.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Tento spomínaný koncept dostal komplexný aerodynamický balík s predným splitterom spolu s mohutnými bočnými prahmi, lemami blatníkov, veľkým zadným krídlom a masívnym difúzorom.

 

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Toyota prostredníctvom svojej výkonnostnej divízie vybavila aj kapotu z uhlíkových vlákien a štvorbodové LED svetlá inšpirované hyperautami z pretekov 24h Le Mans.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

 

Tento doslova atletický Prius jazdí na špeciálnych 18-palcových diskoch RAYS obutých do pneumatík Michelin Pilot Sport 4S s rozmerom 235/50 milimetrov. Nový spodný predný prívod vzduchu má teraz novú prepracovanú štruktúru pre zvýšenie aerodynamiky.