Toyota láme rekordy: Každý desiaty Slovák si kúpil ich auto

1115
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Japonská Toyota mala skutočne úspešný rok 2022. Pokorila predajné rekordy.

Keď sa populárna ponuka snúbi z relatívne nízkymi čakacími lehotami, prichádza recept na úspech. Na začiatku roka automobilky tradične bilancujú ten predošlý a Toyota dostala k svojmu 30-temu výročiu na Slovensku veľmi pekný darček. Zverejnila čísla predajnosti, nad ktorými sa dá len obdivne hmkať.

Trojka na trhu

Dokopy 9080 predaných osobných a ľahkých úžitkových vozidiel znamená ročný trhový podiel 10,5%. To znamená, že približne každý desiaty Slovák, ktorý si v roku 2022 kúpil auto, si kúpil Toyotu. Predajné úspechy ešte vzrástli v decembri, kedy bol mesačný trhový podiel až 12,6%.

Žraločí prístup

Ten, kto má, predáva. Minulý rok rástol trh s automobilmi v porovnaní s rokom 2021 o 3%. To znamená, že ľudia si kúpili viac áut. No nárast Toyoty predstavoval až neuveriteľných 37%. Ide o číslo, ktoré v dnešnej ekonomike len ťažko nájde obdobu. Ako sme už naznačili, za tento fakt môže pestrá ponuka, ale najmä dostupnosť automobilov.

„Rok 2022 bol v znamení nedostatku vozidiel a my sme dokázali odovzdať zákazníkom o 2 500 vozidiel viac ako v predchádzajúcom roku. Napriek tomu sme neboli schopní uspokojiť všetkých zákazníkov a skutočný záujem, hlavne firemných zákazníkov, bol omnoho vyšší ako výrobné kapacity v roku 2022,“ hovorí Milan Kočka, generálny riaditeľ slovenskej Toyoty a Lexusu.

Lexus rástol ešte viac

Ešte väčší nárast zaznamenala značka Lexus. Tej predaje sa nafúkli až o 64%. Medziročný nárast počtu predaných kusov predstavoval 157 áut a automobilka zakončila rok s počtom 401 predaných kusov.

Mrkni naše nové video: