TOTO je 10 skvelých áut, ktoré na našich cestách nikdy nestretnete!

1361
Zdroj: Nissan
Automobilky vyrábajú množstvo zaujímavých áut, niektoré z nich sú dostupné aj u nás, no iné zase nie. V tomto rebríčku sa však budeme venovať práve tým nedostupným.

1. Kia K9

Zdroj: Kia
Zdroj: Kia

Kia, ktorá dokáže konkurovať Mercedesu Triedy S, či BMW radu 7? Pre nás Európanov niečo nemožné! Kia K9 je majestátna limuzína s elegantným dizajnom exteriéru, ktorý kombinuje čisté línie a chrómové doplnky vrátane mriežky chladiča. Interiér je rovnako ako aj exteriér zameraný na luxus. Nájdete tu prvotriedne materiály ako koža či drevo, masážne sedadlá, obrazovky pre pasažierov na zadných sedadlách a dokonca aj hasiaci prístroj. Pod kapotou sa nachádza buď preplňovaný 3,3-litrový alebo atmosférický 3,8-litrový šesťvalec, v minulosti bol k dispozícií aj 5,0-litrový osemvalec.

 

2. Hyundai Elantra N

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Hyundai Elantra N je ďalším členom rodiny vysokovýkonných modelov značky Hyundai s dodatkom N. Dizajn exteriéru a predovšetkým prednej časti pôsobí doslova atletickým dojmom. Prispieva k tomu agresívny predný nárazník s mriežkou chladiča, ktorá efektívne vháňa vzduch do chladiča a bŕzd. Nechýbajú ani 19-palcové zliatinové disky obuté v pneumatikách Michelin Pilot Sport 4S a spojler v zadnej časti. Pod kapotou je k dispozícií rovnaký motor ako v ,,našom” i30 N. Presnejšie sa jedná o preplňovaný 2,0-litrový štvorvalec s výkonom 275 koní. Táto ,, parádička” je v Spojených štátoch k dispozícií už za 34 850 dolárov, čo je v prepočte približne 32 000 €.

 

3. Volkswagen Magotan

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Nový Volkswagenu Passat existuje aj ako sedan, nie však v Európe, ale v Číne, tam však nesie úplne iné meno. Volkswagen Magotan je v porovnaní s Passatom aj o niečo hranatejší a pôsobí agresívnejšie. Po technickej stránke sú si však veľmi blízky, pretože oba modely využívajú platformu MQB Evo. V interiéri nájdeme taktiež množstvo rozdielov, vrátane prvku, ktorý v Passate budete hľadať márne. Je ním veľký dotykový displej pre spolujazdca. Volkswagen Magotan je k dispozícií v dvoch rôznych motorizáciach, základ tvorí motor 1,5 TSI, vrcholom ponuky je motor 2.0 TSI s výkonom 217 koní.

 

4. Acura TLX Type S

Zdroj: Acura
Zdroj: Acura

Sesterská značka japonskej Hondy – Acura, ktorá sa primárne sústreďuje na americký trh má v svojom portfóliu jeden zaujímavý kúsok. Acura TLX Type S je vysokovýkonný variant sedanu TLX. Od štandardného modelu ho odlišujú 20-palcové disky v lesklom čiernom prevedení, agresívnejší dizajn nárazníkov, špecifická mriežka chladiča, štyri koncovky výfukov a odznaky Type S. Srdcom tohto modelu je preplňovaný šesťvalec, ktorý dosahuje výkon 355 koní a krútiaci moment 480 Nm. Tento výkon posiela na obe nápravy 10-stupňová automatická prevodovka.

 

5. Hyundai Palisade

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Hyundai Palisade je elegantné SUV, ktoré je ideálnou voľbou pre väčšie rodiny, vďačiť za to môže sedemmiestnemu usporiadaniu sedadiel. Pochváliť sa môže aj batožinovým priestorom s objemom 510 až 2447 litrov. Interiér disponuje aj 12-palcovým displejom infotainmentu s HD rozlíšením, portmi USB-C a strešným oknom. Nechýbajú ani funkcie Apple Carplay s a Android Auto a množstvo bezpečnostných aj asistenčných systémov. Pod kapotou sa skrýva atmosférický 3,8-litrový šesťvalec s výkonom 291 koní, tento výkon posiela na obe nápravy cez 8-stupňovú automatickou prevodovkou. Toto všetko môže byť vaše už za 36 600 dolárov, čo je v prepočte približne 34 000 €.

 

6. Ford Mustang Shelby GT 500

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Ford Mustang Shelby GT 500 netreba veľmi predstavovať. Toto ikonické pomenovanie je tú s nami už takmer 60 rokov. Najnovšía generácia prináša agresívny dizajn exteriéru v kombinácii s dychberúcim výkonnostnými parametrami, ktoré má na svedomí 5,2-litrový osemvalec s výkonom 760 koní. Ten je však zároveň aj dôvodom kvôli ktorému model Shelby GT 500 v Európe neuvidíte, pretože nespĺňa emisné normy.

 

7. Kia Telluride

Zdroj: Kia
Zdroj: Kia

Kia Telluride je populárne sedemmiestne SUV na americkom trhu. Disponuje pohonom všetkých štyroch kolies, 8-stupňovou automatickou prevodovkou a 3,8-litrovým atmosférickým šesťvalcom s výkonom 291 koní už v základnej výbave s cenou 37 000 dolárov, čo je v prepočte približne 34 500 €. Interiér ponúka spomínané sedemmiestne usporiadanie sedadiel, 12,3-palcový displej infotainmentu, 10,3-palcový prístrojový panel, 10-palcovÿ head-up displej, čalúnenie z odolnej umelej kože a batožinový priestor s objemom 595 až 2464 litrov. Nechýba ani adaptívny tempomat a pestrá ponuka bezpečnostných funkcií.

 

8. Volkswagen Jetta GLI

Športovo orientovaný Volkswagen Jetta GLI  je praktickejším súrodencom Golfu GTI a je skvelým riešením pre tých zákazníkov, ktorí uprednostňujú sedan pred hatchbackom. Najvýraznejšou črtou exteriéru je čierna mriežka chladiča s červeným pásikom a odznakom GLI. Netreba však zabúdať ani na robustné prívody vzduchu, 18-palcové kolesá pod ktorými sú umiestnené brzdy z Golfu R a dvojica okrúhlych koncoviek výfukov. Pod kapotou sa skrýva dobre známy preplňovaný 2,0-lirový štvorvalec s výkonom 228 koní, ktorý zdieľa s Golfom GTI.

 

9. Škoda Kushaq

Škoda Kushaq je malé SUV s robustným dizajnom exteriéru a takmer na vlas rovnakými rozmermi aké má model Kamiq, je však o niečo vyššie. Jeho robustný vzhľad podčiarkuje odolný predný nárazník, výrazne prívody vzduchu, dvojdielne svetlomety a mriežka chladiča. V interiéri nájdete dvojramenný volant z najnovšej Octavie a zaujímavo riešené prieduchy klimatizácie. Nechýbajú ani príjemné moderné materiály, čí už na palubnej doske alebo sedadlách. Na výber máte z dvoch motorizácií, základ tvorí trojvalec 1.0 TSI, vrcholom ponuky je štvorvalec 1.5 TSI. Najzaujímavejšia je však cena, ktorá je v porovnaní s modelom Kamiq výrazne nižšia. SUV Kushaq stojí v základnej výbave približne 9850 €.

 

10. Nissan 400Z

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Láka vás športové kupé s atraktívnym dizajnom a 400-koňovým šesťvalcom pod kapotou? Tak v tom prípade je Nissan 400Z ideálnym riešením, platí to však iba ak nie ste Európan. Dizajn exteriéru sa vyznačuje čistým líniami, ktoré dopĺňuju predné svetlomety inšpirované modelom 240Z. Nechýbajú ani čierne lesklé prvku vrátane mriežky chladiča, spätných zrkadiel, strechy a difúzora. Interiér je v podstate modernizáciou interiéru z predchádzajúceho modelu 370Z. Srdcom tohto športového kupé je už spomenutý preplňovaný 3,0-litrový šesťvalec s výkonom 400 koní a krútiacim momentom 475 Nm.