TEST Volkswagen ID.4 GTX: Dokáže GTX nahradiť slávne GTI? (+ VIDEO)

319
Zdroj: Rasťo Bujna

Elektrický Volkswagen ID.4 dostal pohon všetkých kolies, takmer 300 koní a športovo znejúcu príponu. Otázka je jasná. Zaslúži si ju?

Elektromobilita vo Volkswagene naberá vážne tempo. Modely z radu ID dostávajú svoje nadupané verzie GTX a “štvorka” nie je výnimkou. Z hľadiska dizajnu sa veľa nemení, ale “pod kapotou” áno. Len tak mimochodom, skratka GTI znamená “Grand Touring Injection” a GTD zas “Gran Turismo Diesel”. Zaujímavosťou je, že GTX v podstate neznamená nič. Písmenko X totiž symbolizuje najmä pohon všetkých kolies a dynamické vlastnosti.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Kráľ.

ID.4 GTX je kus veľkého auta a zbadáte to hneď, ako sa vedľa neho postavíte. Jeho rozmery ešte podčiarkujú gigantické 21-palcové disky kolies a oplastované blatníky nad nimi. Celý dizajn je podrthnutý kráľovskou farbou Red King.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Zozadu je ID.4-ka doplnená koncovými svetlami s dizajnovými plôškami usporiadanými v priestore. Vytvárajú 3D efekt a sú animované. Robustnosť podčiarkuje čierny nárazník s hliníkovou spodnou časťou a o dynamický vzhľad sa stará načierno nalakovaná strecha so spojlerom. Keďže sú tieto prvky čierne, opticky vyzerajú menšie. Ale veď to poznáte z oblečenia.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Zovňajšok ID.4 však neplní iba vizuálnu, ale aj funkčnú úlohu. Matrixové svetlá IQ.Light poskytujú výbornú svietivosť a celá karoséria je urobená tak, aby dosahovala koeficient odporu vzduchu na úrovni 0,28. Toto číslo vám osve veľa nepovie, ale dosahujú ho väčšinou športové a nižšie položené autá. Napríklad taký Tiguan dosahuje Cd 0,37.

Svelomety ID.4-ky sú umeleckým dielom.
Zdroj: Rasťo Bujna

Minimalizmus.

Málo. A bodka. Keď nastúpite do ID.4-ky, zavalí vás priestor, ktorý v automobilke nazývajú Open Space. A priestranný teda skutočne je. A zároveň minimalistický. Na palube sa nenachádzajú takmer žiadne fyzické tlačidlá. A to ani pod displejom Multimédií, ani inde. Všetky funckie od prehrávania médií cez navigáciu až po klimatizáciu ovládate prostredníctvom tlačidiel na volante alebo priamo obrazovky.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Rovnako minimalisticky pristúpila automobilka aj k prístrojovému štítu, ktorý ide proti aktuálnym trendom večne sa nafukujúcich obrazoviek. Je malý a poskytuje len základné informácie. Všetko ostatné si môžete pozrieť na veľkom displeji. A navyše, prístrojový štít je pripevnený k stĺpiku riadenia, čo je dnes veľmi zriedkavé riešenie.

Minimalizmus vo Volkswagene tak “pohrotili”, že na ovládanie zadných okien sa používajú tlačidlá tých predných.
Zdroj: Rasťo Bujna

Sedenie vzadu je kategóriou samo o sebe. Pokiaľ ide o elektromobily, azda neexistuje model, v ktorom je málo miesta. Vždy je ho tam veľa alebo prinajhoršom tak akurát. Toto nesporné poztívum vyplýva z uloženia kolies na okraje karosére. A tak aj ja s výškou 1,9 metra sediac sám za sebou nemám o miesto na rozvaľovanie núdzu.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

299.

Volkswagen ID.4 v špecifikácii GTX je jediným z portfólia, ktorý je dostupný s pohonom všetkých kolies. Pridaním elektromotora na prednú nápravu v automobilke dosiahli maximálny výkon takmer 300 koní. A bude vás baviť.

Akceleráciu na stovku sľubuje elektrický Volkswagen za 6,2 sekundy, čo je na 2,4-tonové auto až nadpozemské číslo. A samozrejme, priebeh akcelerácie a krútiaceho momentu vám spraví zážitok, aký spaľovacie motory nedokážu. Ale veď to iste viete.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

A s jeho hmotnosťou asi viete aj to, že tento elektromobil nebude práve autom, ktorému by ste chceli šliapať na krk na horských serpentínach. Avšak klasické menej ostré zákruty zvláda úplne bez zaváhania a vďaka adaptívnemu podvozku aj s prehľadom.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Nabíja sa…

… a pokiaľ sa necháte ovládnuť jeho dynamickými črtami niekde na diaľnici, nabíja sa celkom často. Ak mu však nebudete držať pedál na podlahe, vydrží viac, ako by ste čakali. Elektromobilom sa najviac páči v meste, kde sú rýchlosti nízke, odpor vzduchu primerane menší a človek nenajazdí toľko kilometrov za rovnaký čas. V meste sa dokonca v tabuľkách skloňuje až 611 kilometrov! A to sú pre mnohých mešťanov minimálne dva týždne bez nabíjania.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Kombinovaný WLTP dojazd predstavuje 479 kilometrov, čo tiež nie je málo. Ak však budete jazdiť na diaľnici a nebudete v pravom pruhu vybrzďovať autobusy, určite to bude chcieť plánovanie nabíjania dopredu. Nie, že by malo problém zájsť z Bratislavy do Banskej Bystrice, ale pre váš pokoj v duši a použiteľný dojazd v cieli, kde nemáte nabíjačku.

Čo s tým GTX?

Pomôžem si Wikipédiou. Tá hovorí, že Grand Touring v praxi znamená rýchlu jazdu, avšak štýlovo, bezpečne a hlavne komfortne. Ak ak by mal Volkswagen ID.4 GTX byť takýmto “gétéčkom”, svoju príponu by si určite zaslúžil.

 

Mrkni naše nové video: