TEST Mercedes-Benz GLC 220 d: Dve tony všetkého, čo potrebujete

1874
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Nová generácia GLC-čka prináša nielen nový dizajn, ale aj kopu technológií. Ponúkne už len hybridné motory a luxus, o ktorom neviete, že ho potrebujete, kým ho nezažijete.

Druhú generáciu Mercedesu-Benz GLC predstavili iba minulý rok. Známe SUV sa veľkostne radí presne do stredu. Zároveň patrí medzi najúspešnejšie modely značky, ktorých predajnosť sa šplhá až na úroveň 2,6 milióna predaných kusov. Teda ak počítate aj generácie s predošlým označením GLK.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Zmeny, ktoré pocítite

Z hľadiska dizajnu zmeny nie sú revolučné. Automobilka si zachováva rukopis, ktorý stanovila prvá generácia ešte v roku 2015. Nové sú svetlomety, mriežka chladiča dostala prepracované tvary, svetlomety sú oblejšie a vyzerajú kompaktnejšie. A iný je i svetelný podpis, ktorý k lemu pridáva aj dvojicu malých oválov.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Svetelný podpis vzadu sa zjednodušil a tvar skupinových svetiel je oblejší. Za spomenutie stojí aj fakt, že kým väčšina automobiliek dnes do nových modelov inštaluje koncové svetlá po celej šírke, v GLC nechali ľavý a pravý segment štandardne oddelený. Spája ich len čierna lakovaná lišta. Dizajn dopĺňajú 20-palcové disky kolies AMG, vzadu s natáčacou nápravou. Tá je v prípade potreby schopná otočiť kolesami až o 4,5 stupňa.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Za zmenou vzhľadu stojí aj funkcionalita. Konštruktéri zapracovali na aerodynamike a znížili koeficient odporu vzduchu na 0,29 Cd. Prejaví sa to najmä na spotrebe, ale o tom až neskôr. K nižšiemu odporu prispieva aj systém regulácie prúdenia vzduchu v prednej maske, spojlerové lišty vzadu, oplášťovanie spodku karosérie a prepracované prúdenie vzduchu pozdĺž strechy. Len pre zaujímavosť, koeficient prvej generácie GLC predstavoval 0,31 Cd.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Ako v bavlnke

Nastúpenie do interiéru je iba overením toho, že Mercedes-Benz nezabudol, v čom spočíva luxus. Športové sedadlá, ako ich automobilka v konfigurátore nazýva, podľa mňa príliš športové nie sú. GLC však nie je športiakom, a tak je tým myslené najmä pevnejšie bočné vedenie.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Multimediálny systém MBUX je stále pripojený a umožňuje prepojenie so smartfónom. Navyše si v ňom dokážete vytvoriť vlastný profil uzamknutý heslom alebo odtlačkom prsta. V tom prípade si systém zapamätá vaše nastavenia a stáva sa intuitívnejším.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Sedenie vzadu je skutočne pohodlné. O komfort sa stará aj automatická štvorzónová klimatizácia s dvomi samostatnými okruhmi vzadu. Každý spolujazdec si tak môže určiť teplotu, ktorá mu vyhovuje bez ohľadu na ostatných.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Batožinový priestor medzigeneračne narástol o 50 litrov a pohybuje sa na úrovni rovných 600 litrov. Praktickí jedinci ocenia aj sklápanie sedadiel priamo z kufra a podvozok AIRMATIC, ktorý sa po stlačení tlačidla zníži pre ľahšie nakladanie. Mimochodom, svetlá výška sa pohybuje na úrovni 17 – 24 centimetrov.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Spotreba, ktorá poteší

Spomínaná elektrifikácia celej generácie znamená, že bez hybridnej dopomoci sa nezaobídete ani v naftovej verzii. Naša špecifikácia GLC 220 d je voľbou starej školy. Napokon, Slováci predsa fandia nafte. Dvojlitrový dieselový štvorvalec poskytuje výkon 197 koní, poháňa všetky kolesá a na 100 km/h zrýchli zo stoja za rovných 8 sekúnd.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Dynamika je ale iba jedným z aspektov. Ak nebudete motor dusiť, počas štandardnej jazdy si GLC v cykle WLTP vypýta iba 5,2 l/100 km a ukazovateľ dojazdu po natankovaní zobrazuje štvorciferné číslo. Navyše spotreba nezačne nezadržateľne rásť ani v meste. Tá naša sa počas takmer 400 kilometrov prevažne po Bratislave nakoniec stabilizovala na úrovni 6,7 l/100 km. Na dvojtonové luxusné SUV celkom dobrá cifra, čo poviete?

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Jazdným komfortom dáva Mercedes-Benz opäť najavo, kto tu rozdáva karty. Prejazdy zákrutami sú sebavedomé a trakcia auta veľmi predvídateľná. Napriek výbave s označením AMG nebudete mať v aute pocit športovosti. Jazdu si budete užívať najmä preto, že vás nič nevyrušuje. Jednoducho sa presúvate z bodu A do bodu B luxusne, bezpečne a bez námahy.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Vďaka vzduchovému podvozku autu neprekážajú ani 20-palcové disky a prejazdy prakticky akýmikoľvek nerovnosťami vrátane spomaľovačov akoby sa udiali míle od vášho zadku a chrbtice.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Pri manévrovaní v meste sme ocenili aj natáčanie zadných kolies. To funguje akosi intuitívnejšie v porovnaní s niektorými konkurenčnými modelmi. Parkovanie do menších miest je bezproblémové aj vďaka senzorom po každej strane auta. Okrem toho, ak ste príliš blízko prekážok, GLC automaticky obmedzí maximálnu rýchlosť, aby zamedzilo “ťukancom”.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Na diaľkové ovládanie

Internet v autách plní stále viac funkcií. A nechýba ani v novej GLC. Ak si svoje auto prepojíte so smartfónom prostredníctvom aplikácie Mercedes me, dostanete prístup k funkciám, ako napríklad odomykanie či zamykanie cez telefón, sledovanie polohy auta, predklimatizovanie kabíny či dokonca deaktivácia kľúča. Že načo by ste to robili?

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Predstavte si situáciu, že chcete nechať auto pre člena rodiny, no neviete mu kľúče nikde nechať. Po deaktivácii kľúča auto nenaštartuje ani vtedy, keď kľúč rozozná na palube. Inými slovami, deaktivujete kľúč, necháte ho v aute, zamknete auto cez aplikáciu. A keď sa váš člen rodiny dostane k autu, jednoducho mu auto odomknete na diaľku, kľúč opäť aktivujete a on môže jazdiť.

Mercedes-Benz GLC je výkladnou skriňou technológií. Ponúka kopu funkcií, o ktorých ste doteraz možno ani netušili, že ich môžete mať. A môžeme vám zodpovedne povedať, že ak ich raz objavíte, už bez nich nebudete chcieť existovať. Avšak za luxus sa platí…

Základná cena modelu – Mercedes-Benz GLC 200 4MATIC AVANTGARDE: 57 960 €
Základná cena testovanej verzie –Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC AMG Line: 65 616 €
Záruka: možnosť predĺženia na 6 rokov alebo 160 000 km / servis v cene na 6 rokov alebo 160 000 km
EuroNCAP: 5* (2022)

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1993
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:145 (197)/3600
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:440 /1800-2800
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:219
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:8
Spotreba - kombi WLTP [l/100 km]:5,2
Rozmery a hmotnosti
Prevádzková hmotnosť [kg]:2000
Dĺžka [mm]:4716
Šírka [mm]:1890
Výška [mm]:1640
Rázvor [mm]:2888
Objem batožinového priestoru [l]:600