TEST Lexus LM: 7 miest a luxus, o akom sa cestujúcim nezdá ani v lietadle

526
Zdroj: David Dejvo Schun

Lexus LM 350h sme na našom kanáli už predstavili v jeho ultra luxusnej štvormiestnej verzii Supreme a s cenovkou 155 000 eur je to najdrahší Lexus na trhu. Dnes sa pozrieme na sedemmiestnu verziu, ktorá síce nie je až taká prepychová, no stále ponúka značnú dávku luxusu za o chlp prijateľnejšiu cenu.

Zvonku sa obe verzie LM takmer nelíšia. Dominuje im masívna maska chladiča, moderné svetlá a panoramatické strešné okno. S dĺžkou 5,13 metra, šírkou 1,89 metra a výškou 1,94 metra ide o impozantný automobil, ktorý si na ceste zaručene všimnete. Nečakaným detailom je tlačidlo na boku auta, slúžiace na otváranie kufra s neveľkým objemom 110 litrov.

Zdroj: David Dejvo Schun
Zdroj: David Dejvo Schun

Vstup do interiéru odhaľuje skutočnú krásu LM-ka. Vpredu nájdeme digitálny prístrojový štít, head-up displej a 14-palcový multimediálny systém, s ktorými sa stretávame aj v iných modeloch Lexusu. V štvormiestnej verzii by tu sídlila obrovská 48-palcová obrazovka, no v tejto sedemmiestnej sa musíme uspokojiť s menším, no stále dostatočne rozmerným displejom. Rolety na bočných oknách sa ovládajú zhora a nad nimi sa nachádza ovládanie klimatizácie, osvetlenia a strešného okna. Zaujímavým detailom je tlačidlo na otváranie okien, integrované do lakťovej opierky, čím sa uľahčuje manipulácia s oknami aj pri rozloženom stolíku či notebooku.

Luxus začína v druhom rade

V druhom rade sa nachádzajú dve komfortné kreslá s možnosťou sklápania a posuvu. Samozrejmosťou sú vyhrievané, odvetrávané a masážne sedadlá s vyhrievanou opierkou hlavy a podpierkou lýtok. Všetky nastavenia sa pohodlne ovládajú diaľkovým ovládačom v lakťovej opierke. Aj tu nájdeme USB porty či odkladací priestor v strope. Tretí rad sedadiel ponúkne hneď tri miesta pre pasažierov. I keď to stredné je skutočne len na kratšie cesty.

Zdroj: David Dejvo Schun
Zdroj: David Dejvo Schun

Lexus LM 350h poháňa hybridný systém s atmosférickým 2,5-litrovým štvorvalcom a elektromotormi na prednej a zadnej náprave. Systémový výkon dosahuje 250 koní a krútiaci moment 391 Nm. Maximálna rýchlosť je 190 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 8,7 sekundy. Pohonná sústava je spriahnutá s automatickou prevodovkou E-CVT.

Jazda v Lexuse LM 350h je mimoriadne komfortná. Nerovnosti na ceste takmer nevnímate a máte pocit, akoby ste sa plavili v oblakoch. K tomuto pocitu prispieva aj jazdný režim “Rear Comfort”, optimalizovaný pre maximálne pohodlie pasažierov na zadných sedadlách. Samozrejmosťou je aj vynikajúce odhlučnenie kabíny, ktorým je Lexus známy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David Dejvo Schun (@jasomdejvo)

Riadenie LM-ka síce nie je najagilnejšie, no niet sa čomu čudovať. Naladili ho na komfortnú jazdu a prepravu osôb. Vďaka krátkej prednej časti a kamerovému systému je aj manévrovanie v stiesnených priestoroch jednoduchšie, ako by sme čakali.

Zdroj: David Dejvo Schun
Zdroj: David Dejvo Schun

Spotrebu by ste nečakali

Spotreba paliva udávaná výrobcom je 7,2 l/100 km, čo je na 2,4-tonové auto s krabicovitou karosériou pozoruhodná hodnota. V praxi sa dá dosiahnuť spotreba okolo 7 – 8 l/100 km pri pokojnej jazde. Samozrejme, pri dynamickejšej jazde a plnom naložení sa spotreba môže vyšplhať aj nad 10 l/100 km.

Lexus LM 350h je bezpochyby luxusný prepravný gigant, určený pre tých najnáročnejších klientov. Ponúka špičkový komfort, priestranný interiér, bohatú výbavu a moderné technológie. Aj keď cena 127 000 eur nie je pre každého, pre firmy, hotely a VIP klientov môže byť LM 350h ideálnou voľbou.

Základná cena modelu – Lexus LM 350h LUXURY (7 miest): 127 000 €

Motor
Typ motora:vidlicový, zážihový + 2x elektromotor
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:2487
Najvyšší výkon sústavy [kW (k)]:186 (250)
Maximálna rýchlosť [km/h]:190
Spotreba - kombi [l/100 km]:7,0-7,4
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:752
Prevádzková hmotnosť [t]:2,9
Dĺžka [mm]:5130
Šírka [mm]:1890
Výška [mm]:1940
Rázvor [mm]:3000