TEST: BMW M4 Cabrio | Obstojí ako rodinné auto?

1097

Pri pohľade na množstvo M-modelov na oficiálnom „webe“ importéra BMW si poviete, že je stále všetko v poriadku. Zatiaľ tam výrobca akoby náhodou vsunul iba dva modely s prívlastkom „i“: Obávam sa ale, že počet modelov s logom elektrického káblu bude postupne narastať a fantastické motory BMW M Performance budú časom vymazané z pamäti ľudí ako niečo neprijateľné a extrémne škodlivé.

Ale pekne po poriadku. Nová M4 je tu a napriek tomu, že ešte nie je leto, vo verzii cabrio. V krásnej modrej metalíze, obrovskými diskami a plátennou strechou. Myslíte, že obstojí aj v úlohe rodinného auta?

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

M Competition

Mníchovská automobilka vo svojich M-modeloch predstavuje to najlepšie zo svojej technickej dieľne. Šesťvalcový, dva krát preplňovaný motor je jednoducho dokonalý. Brutálny záťah za každých okolností a v každej rýchlosti je návykový a chcete si ho užívať znova a znova.

S vetrom vo vlasoch.
Zdroj: Redakcia

Perfektné zladenie osemstupňovej športovej prevodovky s motorom dovolí zabudnúť na manuálne radenie. Možnosť zmeny rýchlosti radenia je špecialitou M modelov. Výborný podvozok, možnosti nastavenia jeho tuhosti a správania sa pohonu všetkých štyroch kolies umožní vodičovi preveriť svoje schopnosti od bežných ciest až po pretekárske okruhy a to s pocitom maximálneho bezpečia.

Odzadu bude M4 vidieť väčšina vodičov.
Zdroj: Redakcia

Tuhé riadenie s odozvou od predných kolies vám dovolí jazdu precítiť a zároveň precízne určovať stopu. Auto sa v zákrutách prakticky nenakláňa a dáva pri ich prejazdoch pocit absolútnej istoty. Aj pri plne aktivovanom stabilizačnom systéme sa auto z veľkej časti spolieha na mechaniku podvozku a inteligentný pohon všetkých kolies.

Pre rodinu

Na zadné sedadlá s integrovanými kotvami IsoFix sa deti, prípadne dospelí nižšieho vzrastu bez problémov posadia. Limitom je iba priestor nad hlavou a možno komplikované nastupovanie. Trochu otravný je pomalý posun predných sedadiel po ich sklopení. Ale zase na dobré sa oplatí počkať…

Nastupovanie do nízkeho auta s dlhými dverami nie je pre každého.
Zdroj: Redakcia

Predné sedačky sú dokonalé ako pre športovú jazdu, tak aj na prekonávanie dlhých vzdialeností. Pre niekoho môže byť problémom ich extrémne nízke ukotvenie, navyše spojené s dlhými dverami. Nastúpenie na plnom parkovisku s obmedzeným miestom zboku vyžaduje niekedy až gymnastické zručnosti.

Dokonalý posed, dokonalá ergonómia riadiacich prvkov…
Zdroj: Redakcia

Pri jazde na diaľnici ma príjemne prekvapilo na pomery kabrioletov bezchybné odhlučnenie interiéru od aerodynamického hluku. Jazda v meste je trochu obmedzená horšou viditeľnosťou vzad (pri natiahnutej streche) a hlavne veľkým polomerom otáčania, čo sťažuje manévrovanie v úzkych uličkách. Na okreskách vám to nedá a využívate aspoň sčasti potenciál auta všade, kde je to možné. Neodradí vás od toho nič, ani poznámka manželky sediacej vedľa: „Koľko máš rokov?“ a ani prevrátené oči dcéry vzadu s mobilom v ruke: „to je trápne“. Pochopenie má iba maloletý syn, ktorý vás ako jediný podporí a zároveň povzbudí k ďalšiemu prudkému výjazdu zo zákruty…

Klavírny lak by som si odpustil.
Zdroj: Redakcia

Pri opatrnom využívaní výkonu auta som sa so spotrebou priblížil k úrovni 9 litrov benzínu na 100 km. Počítať je však nutné skôr s jedenástimi. Pri cene auta síce ide o nepodstatné číslo, problémom je z dôvodu nízkeho objemu palivovej nádrže príliš častá návšteva čerpacích staníc.

Bohaté možnosti nastavenia techniky.
Zdroj: Redakcia

Verdikt

Na M4 ťažko hľadať nedostatky. Ak zohľadníme špecifiká verzie cabrio, dá sa s prižmúrením oboch očí hovoriť aj o rodinnom využití tohto auta. Má osobitý dizajn, veľkú dávku charizmy a až na malý batožinový priestor dostatok miesta pre posádku. A iné využitie okrem toho rodinného? To už nechám na vašu fantáziu…

Zaujímavosť

Nikoho neprekvapí, že BMW M4 budilo výraznú pozornosť. Mňa osobne však zarazilo, že výlučne medzi mužskou populáciou.

Základná cena modelu – M4 Competition M xDrive Cabrio: 102 610 €
Základná cena testovanej verzie – M4 Competition M xDrive Cabrio: 102 610 €
Záruka: 2 roky alebo 100 000 km (predĺženie za príplatok)

Registračná daň: 3900 €

Technické údajeBMW M4 Competition cabrio
Motor
Typ motora:zážihový, radový
Valce/ventily:6/24
Zdvihový objem [cm3]:2993
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:375(510) / 6250
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:650 / 2750-5500
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:3,7
Spotreba paliva Kombi (WLTP) [l/100 km]:10,2
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:385
Objem nádrže [l]:59
Prevádzková hmotnosť [kg]:1995
Rozmer pneumatík:vpredu 275/35 ZR19, vzadu 285/30 ZR20
Dĺžka [mm]:4794
Šírka [mm]:1887
Výška [mm]:1395
Rázvor [mm]:2857

 

Mrkni naše nové video: