Štart kempingovej sezóny je štýlový. Mercedes-Benz Marco Polo ACTIVITY prešiel modernizáciou

366
Zdroj: Mercedes-Benz

Presne na začiatku sezóny kempovania 2020 prináša trojcípa hviezda dobrodruhov sníček. Mercedes-Benz  Marco Polo ACTIVITY má ponúknuť väčší komfort a údajne aj potešenie z jazdy. Kempingový model na voľný čas profituje z modernizácie modelu Vito, ktorý je jeho základom.

Modernizácia dobrodružnej dodávky Mercedes-Benz Marco Polo ACTIVITY prináša celkovo štyri hlavné novinky. Prvou z nich je vrcholná naftová motorizácia, ktorá ponúkne skutočne solídny výkon. Druhou inováciou je systém vzduchového pruženia AIRMATIC, treťou je pole bezpečnostných systémov DISTRONIC a tou poslednou, no najviac exponovanou je aktualizácia dizajnu infotainmentu a nové prvky výbavy.

Až dvestotridsaťdeväť

Nová vrcholová motorizácia 300 d poskytuje výkon 176 kW/239 koní a maximálny krútiaci moment 500 Nm. V akceleračnej fáze je na krátky čas k dispozícii ďalších 30 Nm (zvýšený krútiaci moment). Šprint z 0 na 100 km/h potrvá 7,9 sekundy a 300 d dosiahne maximálnu rýchlosť 210 km/h. S modernizáciou modelu prichádzajú výkonové stupne 250 d s výkonom 140 kW/190 k, 220 d s výkonom 120 kW/163 k a 200 d s výkonom 100 kW/136 k.

Základná motorizácia 170 d sa zakladá na osvedčenom štvorvalcovom dieselovom motore OM 622 a dodáva sa v kombinácii náhonu na predné kolesá a 6-stupňovej manuálnej prevodovky. Ďalšie varianty motorizácie sa dodávajú s automatickou prevodovkou 9G-TRONIC a náhonom na zadné kolesá, na želanie je k dispozícii aj náhon na všetky kolesá. Tieto varianty sa zakladajú na štvorvalcovom dieselovom motore OM 654.

Na vzduchu

Od októbra 2020 bude k dispozícii aj systém vzduchového pruženia AIRMATIC, čo je v danej triede unikát. AIRMATIC neprináša len dodatočné výhody v oblasti spotreby, ale zároveň zvyšuje komfort jazdy na nerovných cestách nižšej triedy, ako aj na mimoriadne rovných diaľniciach. Prepínačom DYNAMIC SELECT na stredovej konzole si vodič môže jednoducho a rýchlo vybrať z troch rôznych jazdných programov. Pri jednom programe sa vozidlo zdvihne až o 35 milimetrov pri rýchlosti do 30 km/h. V rámci programu Šport sa vozidlo zníži až o 10 milimetrov a pri programe Komfort ostane vozidlo v štandardnej výške.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Tlmenie vo zvolenom jazdnom programe prispôsobí podvozok konkrétnym podmienkam na vozovke. Tlmenie sa reguluje individuálne na každom kolese. Prispôsobenie prebieha rýchlo a precízne prostredníctvom dvoch oddelených ventilov v tlmičoch pre smer rozťahovania a stláčania, a dokonca aj s pripojeným obytným prívesom na spojovacej guli sa postará o výrazné zvýšenie jazdnej stability. Pri dynamickejších jazdných podmienkach od rýchlosti 100 km/h sa vozidlo bez ohľadu na zvolený jazdný program v zásade automaticky zníži o 10 milimetrov, čím sa dosiahne optimalizácia odporu vzduchu, a tým aj spotreby.

Bezpečné cestovanie

Pri príležitosti modernizácie modelu sa v roku 2020 zvýši aj počet dostupných bezpečnostných a asistenčných systémov vo vozidle Marco Polo ACTIVITY z doterajšieho počtu 10 na 13. Prvýkrát je k dispozícii aktívny asistent brzdenia. Ďalšou novinkou je systém DISTRONIC. Aktívny asistent udržiavania odstupu dokáže udržiavať vodičom nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu, čím ho odbremení napríklad v premávke s častým zastavovaním a rozjazdom. Systém samočinne zrýchľuje vozidlo a pribrzďuje ho maximálne s polovičným brzdným výkonom, aby udržal bezpečnostný odstup.

Keď systém zistí potrebu intenzívnejšieho brzdenia, varuje vodiča vizuálne aj zvukovo, aby vozidlo dokázal zabrzdiť, ak je to potrebné. K novinkám od októbra 2020 patrí aj digitálne vnútorné zrkadlo. Kamera s funkciou HDR na zadnom skle prenáša dianie za vozidlom na displej v zrkadle, čím umožňuje neobmedzený výhľad, a to dokonca aj vtedy, keď je batožinový priestor naplnený športovou výbavou a batožinou až po strechu. Klasickým pákovým prepínaním clony zrkadla je možné prepnúť digitálne vnútorné zrkadlo z kamerového režimu na analógový pohľad, čo umožní pohľad do obytného priestoru.

Dom bez adresy

Audio 10 s príjmom signálu DAB+ navyše obsahuje rozhranie Bluetooth® s funkciou hlasitého hovoru a na kontinuálny prenos hudobných dát. Systémy infotainmentu Audio 30 a Audio 40 okrem toho ponúkajú 7-palcový dotykový displej, ktorý okrem iného poskytuje možnosť integrácie chytrého telefónu prostredníctvom platforiem Apple CarPlay™ a Android Auto™.

NEPREHLIADNITE:

K ďalším prvkom zvyšujúcim hodnotu interiéru patria nové ventilačné dýzy so športovým vzhľadom turbín. V kombinácii s novým balíkom pochrómovaných doplnkov sú okraje ventilačných dýz pochrómované. Okrem toho je centrálna stredová prístrojová doska orámovaná prvkom s atraktívnym vzhľadom klavírového laku.