Slováci vyvinuli ľahký lietajúci automobil

208

Dnešná, veľmi zaujímavá novinka je z trošku iného súdka. Nejde o klasický automobil, ale skôr o lietadlo homologované aj pre bežné cesty. Tvorcovia ho volajú AeroMobile 3.0.

Iba spredu sa tento projekt ako-tak podobá na bežné auto. Pri pohľade z iných uhlov je však jasné, že sa pozeráme na budúcnosť. V tele tohto stroja sa skrývajú krídla, ktoré sa pri plnom rozovretí natiahnú do dĺžky až 8,2 metra. No pri ich stiahnutí je automobil plne schopný bežnej prevádzky na verejných komunikáciach. Hmotnosť tohto zázraku je len 450 kg, čo znamená, že aj s nákladom sa zmestí do limitu 650 kg pre malé športové lietadlá (LSA).

Slovenský lietajúci automobil poháňa motor Rotax 912. Na vzlet potrebuje prejsť vzdialenosť 200 m, aby dosiahol vzletovú rýchlosť 130 km/h. Naopak na pristátie potrebuje iba 50 m. Jeho maximálka je 200 km/h vo vzduchu, resp. 160 km/h na ceste, má dolet 700 km/dojazd 875 km a nie je problém ho natankovať na bežnej čerpacej stanici.

Za touto revolučnou ideou stojí Štefan Klein, Juraj Vaculík a ich tím. Ich práca trvala neuveriteľných 25 rokov. Posledných 101 mesiacov dokonca na projekte pracovalo 12 ľudí na plný úväzok. Údajne v tento projekt verí aj slovenská vláda a AeroMobile má povolenie na Slovensku experimentovať s lietaním.

„Náš najväčší trh budú tie krajiny, kde nemajú dostatočne vyvinutú dopravnú infraštruktúru. To znamená rýchlo rastúce krajiny ako Čína, Afrika či Blízky východ,“ hovorí Vaculík. Klein hovorí o ich výtvore: „Lietanie teraz môže byť skutočne slobodným.“ Dúfa, že sa týmto podarí eliminovať dlhé čakanie na letiskách.

Z našej strany len dodáme, že pánom a ich tímu prajeme veľa úspechov s ich projektom.

Skupina Slovákov sa rozhodla vytvoriť niečo revolučné v oblasti dopravy, čo sa im po štvrťstoročí tvrdej práce aj podarilo. Predstavujú AeroMobile 3.0.