Škoda Scala bez strechy príde už tento rok! Má to však jeden háčik

1367
Zdroj: Škoda Auto

Ak ste hádali, že pôjde o každoročnú prácu študentov z Škoda Academy, mali ste pravdu. V tomto roku sa rozhodli postaviť kompaktný spider vychádzajúci zo Scaly. Dorast mladoboleslavskej automobilky pri tom podporujú vývojári a skúsení pracovníci Škoda Auto z oblasti technického vývoja, dizajnu a výroby.

Prvýkrát v histórii bude základom študentského vozidla Škoda Scala, ktorá bola po prvý raz predstavená na konci roka 2018 a od toho momentu zaujíma dôležitú rolu v produktovej palete výrobcu. Jej čisté línie a emotívne tvary majú podľa predstavy a želaní študentov pri verzii spider ešte viac vyniknúť a umocniť dynamiku vozidla.

Zdroj: Škoda Auto
Zdroj: Škoda Auto

Dôležitou zastávkou študentov na ceste k oficiálnej júnovej prezentácii nového konceptu bola návšteva oddelenia Škoda Design v Mladej Boleslavi.

Aj v digitálnej dobe treba vedieť kresliť

Šéfdizajnérovi Oliverovi Stefanimu a členom jeho tímu mohli nahliadať cez rameno pri ich každodennej práci a sami s pomocou odborníkov vyhotovili prvú skicu budúceho študentského vozidla. „Kreslenie je aj napriek širšiemu využitiu počítačov a simulácii stále ešte podstatnou súčasťou práce automobilového dizajnéra. S každou čiarkou sa štúdia stáva reálnejšia. Skica je prvým z mnohých krokov na dlhej a napínavej ceste za novým vozidlom,“ vysvetľuje Oliver Stefani, vedúci oddelenia Škoda Design.

Skoda Element
Škoda Element (2018).
Zdroj: Škoda Auto

Pri vytváraní prvých návrhov a skíc študenti získali pomoc a cenné rady od všetkých zamestnancov oddelenia Škoda Design, oni zase profesionálov presvedčili svojim zápalom a ochotou prijímať nové myšlienky. „Všetci účastníci od samého začiatku prejavovali veľké nadšenie a rozhodnosť. Ich skice sú skutočne pôsobivé, koncept sa mi veľmi páči,“ hovorí Jiří Hadaščok, koordinátor dizajnu exteriéru značky Škoda.

Skoda Mountiaq
Škoda Mountiaq (2019).
Zdroj: Škoda Auto

Každoročný projekt študentského vozidla demonštruje vysokú kvalitu vzdelávania na Strednom odbornom učilišti strojárenskom Škoda Auto v Mladej Boleslavi, ktoré existuje už viac ako 90 rokov. Navrhnúť a následne aj vlastnoručne vyrobiť koncept vozidla predstavuje pre všetkých účastníkov vrchol ich štúdia. Je to jedinečná príležitosť, ako získať praktické skúsenosti už počas vzdelávania.

Skoda Sunroq
Škoda Sunroq (2018).
Zdroj: Škoda Auto

„Všetci máme veľkú radosť z toho, že môžeme byť súčasťou tohto projektu. Kde inde dostanete už ako študent možnosť do automobilu zapracovať svoje vlastné nápady a vízie a následne potom vozidlo aj sami vyrobiť? Už samotné kreslenie našich prvotných skíc nás neuveriteľne bavilo. Od Olivera Stefaniho a od jeho tímu sme sa veľa naučili,“ hovorí študent Vojtěch Špitálský.

Každopádne je jasné, že aj keď sa novou Scalou roadster budeme môcť pokochať naživo, bohužiaľ sa do výroby nedostane. Zatláčame slzu a tvárime sa, akoby nič…

NEPREHLIADNITE: