Privítajte Kiu EV9 – nové sedemmiestne elektrické SUV s dojazdom 540km

834
Zdroj: KIA

Nová Kia EV9 kombinuje presvedčivé špecifikácie výkonu s luxusným dizajnom a výbavou, ktorá cieli na konkurenciu v podobe prémiových európskych značiek. Kia EV9 je druhým plne elektrickým modelom v portfóliu juhokórejskej automobilky.

Kia EV9, ktorá pripája ku crossoveru EV6, ohlasuje začiatok novej odvážnej dizajnovej éry značky Kia, ktorá napreduje vo svojej ambicióznej stratégií “Plán S” , uviesť do roku 2027 na trh až 13 nových plne elektrických modelov. Úloha EV9 je obzvlášť dôležitá , podľa hlavného riaditeľa automobilky Artura Martensa “pomôže neustále pretvárať imidž značky v očiach zákazníkov”.

Zdroj: KIA
Zdroj: KIA

Za dizajnom stojí bývalý stylista značky BMW

Kia EV9 bola navrhnutá výlučne pod dohľadom bývalého stylistu BMW Karima Habiba, ktorý vysvetlil , že všetky budúce modely budú vizuálne prepojené. Pokiaľ ide o siluetu a dizajnové prvky, sériová špecifikácia EV9 zostáva verná radikálnemu konceptu, ktorý Kia predstavila v roku 2021 na autosalóne v Los Angeles. Niektoré z charakteristických čŕt, ktoré budú ovplyvňovať budúce modely, zahŕňajú lichobežníkové ryhy v zadnej časti, zalomené zadné okno, kratšiu prednú časť, vďaka absencii motora, výber nových nápadných dizajnov kolies a unikátne LED svetelné popisy v zadnej časti. Kia nazýva svoj dizajnový prístup pre túto rodinu elektromobilov pojmom “zjednotené protiklady” a hovorí, že EV9 ho stelesňuje “jedinečnou zmesou elegantného dizajnu so sebavedomou a asertívnou geometriou”.

Zdroj: KIA
Zdroj: KIA

Revolučný interiér

Kia chce rovnako ako na exteriér, zdôrazníť aj na priekopnícky interiér EV9, ktorý prelomuje novú pôdu značky zavedením množstva špičkových technológií, radu trvalo udržateľných luxusných materiálov a jedinečných riešení, ktoré uznávajú skutočnosť, že z automobilu sa stáva viac než vozidlo na presun ľudí z bodu A do bodu B. Prístrojová doska, je zakončená rozsiahlym digitálnym prístrojovým panelom s trojicou obrazoviek pre vodiča a spolujazdca. Plocha podlaha elektromobilu umožňuje nielen viac priestoru v kabíne, ale aj vylepšenú modularitu. Otočný stredný rad sedadiel (šesťmiestna verzia) umožňuje štyrom pasažierom v zadu, aby sa počas jazdy posadili čelom k sebe, je to jedinečná vlastnosť v tomto segmente, ktorá dodáva modelu EV9 ešte väčší pocit výnimočnosti.

Výkon a technické parametre nie sú známe

Aj keď bolo SUV EV9 úplne odhalené zvonku aj zvnútra, automobilka KIA zostáva strohá, pokiaľ ide o výkon. Keďže EV9 zdieľa rovnakú platformu s crossoverom EV6, bude ho možné rýchlonabíjať výkonom 350 kW. Rovnako ako jeho platformový “kolega” bude EV9 od uvedenia na trh k dispozícii s možnosťou výberu pohonných jednotiek s pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies v jednoduchom výbere úrovní výbavy. Očakáva sa, že vrcholom ponuky bude verzia GT-Line S so zrýchlením z nuly na stovku za 5 sekúnd.

Zdroj: KIA
Zdroj: KIA

Najdrahšie SUV v histórii značky

Sedemmiestne elektrické SUV EV9, bude doteraz najdrahšou Kiou a zároveň aj najväčšou, bude mať približne rovnakú veľkosť ako model Telluride na americkom trhu. Úplne podrobnosti o cenách sa dozvieme tesne pred uvedením na trh počas tretieho štvrťroka tohto roka, je však známe, že najvyššia možná cena sa bude pohybovať na sume 92 000€, zatiaľ čo verzie so základnou výbavou budú stáť približne 70 000€.