Pretekárska Mazda 3 TCR je tu preto, aby bola najkrajšia aj na trati

1174
Mazda 3 TCR AUTOGRÁTIS

Je to tak, Mazda vytvorila rýchlejšiu trojku! Je v tom však očakávateľný háčik: ide o jej pretekársku verziu s prívlastkom TCR a povolením pretekať v jednom z najrozšírenejších šampionátov súčasnosti. A podobne ako jej civilnej sestre, aj pretekárskej trojke to extrémne sekne.

A hneď spočiatku mám pre vás ďalšiu zlú správu: ten, kto na Mazde 3 oceňoval predovšetkým jej jemný, uhladený vzhľad, zaplače nad množstvom otvorov a nových línií.

Len sa na ňu pozrite. Nie, že by k dokonalosti potrebovala veľa už civilná verzia, ale toto je trocha o inom.

Bez srandy

Pre všetkých ostatných máme však len a len dobré správy. Nová trojka dostala obrovské prítlačné krídlo podľa najlepších japonských tradícií, nechýba ani obrovský spojler vpredu a vzadu. Niekde medzitým vzniklo niekoľko nových nasávacích otvorov a po stranách karosérie zasa vyrástli mocné, doširoka vytiahnuté blatníky.

Na prvý pohľad síce stále pôsobí nenápadne, ale pri bližšom skúmaní vám odtrhne hlavu a urobí si z nej šaltpáku.

Tie skrývajú dvojlitrovú pohonnú jednotku so štyrmi valcami a prepĺňaním, ktorá zvládne pekných 7000 otáčok za minútu pri výkone okolo 260 kW, čiže v ľudskej reči asi 350 koní. Tým supluje až 490 newtonmetrov krútiaceho momentu, ktoré putujú na kolesá cez šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku SADEV alebo príplatkovú skriňu Xtrac. Toto všetko stačí na maximálnu rýchlosť niekde okolo 241 km/h.

A to je presne to, čo od nahnevaného pretekárskeho auta chcete. Ganbatte kudasai, Mazda!

To nie je málo, preto sa o dostatok brzdnej sily starajú brzdy od nikoho iného, ako od renomovanej spoločnosti Brembo. A my priznávame, že je to všetko strašne pekné, ale neveríme, že by ľudia od Mazdy nevedeli, čo máme pri pohľade na pretekársku Mazdu 3 TCR na mysli.

My sme len chceli, že… Nevedeli by ste nám postaviť o niečo rýchlejšiu civilnú verziu novej trojky? Máte na to všetko – potentné motory, inžinierske kapacity, talent rozbúchať naše srdiečka a predovšetkým, našu dôveru. No ták. My veľmi prosíme.

Zdroj: Mazda Press Portal


NEPREHLIADNITE: