Predaj áut v Európe sa v apríli prepadol takmer o 80 %

535
Zdroj: Volkswagen

Predaj áut v Európe sa minulý mesiac prepadol takmer o 80 %, keď karanténne opatrenia zasiahli trh v plnom rozsahu. Už v marci zaznamenal predaj áut výrazný pokles, keď od polovice mesiaca začali platiť obmedzenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu.

Ako v utorok uviedla Asociácia európskych výrobcov áut (ACEA), v apríli sa v krajinách Európskej únie, Británii a štátoch Európskeho združenia voľného obchodu predalo 292.182 áut. Predaj áut na niektorých európskych trhoch prakticky úplne postál.

To je o 78,3 % menej než v rovnakom období minulého roka. V marci klesol predaj áut v Európe takmer o 52 %.

Západ skoro na nule

Na všetkých trhoch Európskej únie zaznamenal pokles v apríli dvojciferné hodnoty, pričom najvýraznejší evidovali Taliansko, Británia a Španielsko. V Taliansku klesol predaj áut v apríli medziročne o 97,6 %, v Británii o 97,3 % a v Španielsku o 96,5 %. Výrazný pokles predaja zaznamenali aj Nemecko a Francúzsko. V prvom prípade sa predalo o 61,1 % menej áut, v druhom prípade pokles dosiahol 88,8 %.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Čo sa týka automobiliek, najväčšia automobilka v Európe Volkswagen predala o 75 % menej vozidiel. Ešte horší výsledok oznámili francúzske spoločnosti. Renault zaznamenal pokles predaja o 79,5 % a konkurenčná PSA Group až o 82,4 %. Výrazný pokles predaja zaznamenali aj výrobcovia luxusných vozidiel. Spoločnosť BMW predala o 69,7 % áut menej a Daimleru klesol predaj o vyše 80 %.

Zdroj: TASR

NEPREHLIADNITE: