Piatoček: Zľava doprava. Volvo si patentovalo posúvanie volantu po palubovke

1845

“…A auto priemysel je teraz nasratý.” Vyzerá to tak, že niekomu vo Švédsku buď poriadne zaplo, alebo úplne naopak. Pohľady do patentových záznamov totiž ukázali, že Volvo pracuje na vývoji vozidla s obojstranným riadením. Alebo je všetko, samozrejme, úplne inak?

Automobilky prihlasujú patenty na veci, ktoré sa výroby nikdy nedočkajú. Viete, keď sa snažíte držať stále krok pred konkurenciou, vyskúšate trochu zo všetkého, pretože neviete, čo bude fungovať a čo nie.

Zdroj: U.S. Patent Office

Všestranný

To by mohlo vysvetľovať novú patentovú prihlášku spoločnosti Volvo, pretože je zvláštna – posuvný volant. Je to volant, ktorý sa posúva z jednej strany vozidla na druhú a umožňuje jazdu s volantom vľavo aj vpravo. Ale… prečo?

Zdroj: U.S. Patent Office

Do konceptu nám celkom zapadá, že systém môže byť navrhnutý pre vysoko automatizované – nie úplne automatizované – vozidlo a umožňuje núdzovo ovládať vozidlo z ktoréhokoľvek sedadla, aj keď úplne nie poriadne. Teda… Pedále sú tiež tam, patent totiž popisuje podlahový panel, ktorý je citlivý na tlak a supluje plynu a brzdy. My dodávame len… Blade Runner 2049, sci-fi, wau.

Zdroj: U.S. Patent Office

Patent tiež ďalej popisuje aj možnosť umiestnenia volantu v strede vozidla, čo znie dostatočne zaujímavo napríklad pre fanúšikov McLarenu F1. Takéto riešenie napríklad nahráva do karát návratu predných združených lavíc namiesto samostatných sedadiel. Aj tu si však volvo niečo patentovalo, asi tiež podľa hesla “keby náhodou” – dvojicu sedadiel, ktoré sa vedia posúvať na priečnej osi. Čo poviete, uvidíme takéto riešenie v osobných autách čoskoro, alebo je to hudba budúcnosti?

Aby sme boli úprimní, hudba budúcnosti to úplne nie je. Vlastne vôbec nie. Podobný, no povedzme, mechanizovaný systém, totiž už desaťročia využíva náš úchylne obľúbený, multitalentovaný nástroj na kolesách od Mercedesu – legendárny Unimog. Pozrite sa, ako to funguje v jeho prípade:

NEPREHLADNITE:

NEPREHLIADNITE: