Opel zrejme po rokoch zmení majiteľa. Záujem prejavil koncern PSA

176

Automobilka Opel spoločne s britským ekvivalentom Vauxhall patria pod koncern GM už viac než 80 rokov. Konkrétne v roku 1929 došlo k spojeniu Opelu so spoločnosťou General Motors Corporation. Udialo sa tak kvôli nepriaznivej finančnej situácii, ktorá nastala po skončení prvej svetovej vojny.

Teraz o takmer deväť dekád prejavil záujem o automobilky Opel a Vauxhall európsky koncern PSA. Ten vyrába autá značiek Peugeot a Citroën. Podľa zdrojov priamo z prostredia automobiliek už boli začaté rokovania o predaji a je tak celkom reálne, že dohoda bude ohlásená už v priebehu niekoľkých dní.

Od roku 2012 GM spolupracuje so skupinou PSA na rade projektov a pravidelne premýšľame o ďalšej expanzii a prehĺbení spolupráce,“ hovorí zástupca General Motors. „Naším hlavným cieľom je zlepšenie ziskov a prevádzkovej efektivity, vrátane možnej akvizície PSA pri značkách Opel a Vauxhall.

Odkúpenie značiek Opel a Vauxhall koncernom PSA by výrazne zmenilo situáciu v európskom automobilovom priemysle. Koncern PSA by dosiahol na európskom automobilovom trhu podiel približne 16% a stal by sa tak druhým najväčším európskym výrobcom po Volkswagene (druhá priečka v súčasnosti patrí skupine Renault. Zároveň by sa z Európy vo veľkej miere stiahol koncern GM, ktorý tu už roky zaznamenáva len straty.

Odborníci sa však na plánovanú fúziu Opelu a Peugeotu dívajú skepticky. „Ak spojíte dvoj chromých ani jeden z nich nebude zdravý,“ uvádza jeden z analytikov. Ten ďalej tvrdí, že predaj by prospel len koncernu GM.

Francúzsky koncern po dlhodobej spolupráci s General Motors zvažuje odkúpenie automobiliek Opel a Vauxhall.