Oneskorená generácia nového Fordu Mondeo sa konečne blíži

72

Piata generácia sedanu strýka Henryho prichádza po menšom zdržaní. Produkčná verzia sa má objaviť vo štvrtom kvartáli tohto roku. Po novom sa bude Mondeo predávať aj ako hybrid a plug-in hybrid (PHEV).

Nová generácia má priniesť nové motorizácie a tiež nové technológie. Základom by mal byť 1,0-litrový benzínový trojvalec EcoBoost. V ponuke benzínových alternatív sa má objaviť nový, už piaty agregát zvaný EcoBoost, efektívnejší 1,5-litrový štvorvalec s výkonom 150 koní a 240 Nm. Prvým EcoBoost-om bol vidlicový šesťvalec s tri a pol litrovým objemom z roku 2009. Neskôr to boli štvorvalec s objemami 1,6 a 2,0 a najnovším je litrový 3-valec. V európskej verzii by sa mali objaviť všetky spomenuté, pravdepodobne okrem šesťvalca. V ponuka naftových motorov sa tiež diať omladenie. K väčšiemu dvojlitru údajne pribudne menší 1,5 TDCi. Hybridné ústrojenstvo má byť zložené z dvojlitrového benzínového motora, ktorý bude spolupracovať s elektromotorom, vďaka čomu má dosiahnuť spotrebu 4,3 litra a poskytovať výkon cca. 190 koní. Zrýchľovať by mal za 8,5 sekundy na 100 km/h.

Štandardne sa bude nová generácia dodávať s manuálnou prevodovkou so šiestimi “kvaltmi”. Automatická prevodovka Powershift sa objaví ako príplatková výbava. Je možné, že vznikne aj dieslová verzia s robotizovanou prevodovkou a pohonom všetkých kolies.

Britská cena sa odhaduje na 15 500 libier, čo predstavuje 18 815 eur.

Nová generácia modelu Mondeo sa mala objaviť už v apríli minulého roka. Ford sa opozdil a predĺžil vývoj kvôli viacerým problémom.