Nový Volkswagen Touran je väčší a ľahší

535

Sotva po piatich rokoch života druhej generácie modelu Touran tu máme jej nástupcu. Stredne veľké MPV presedlalo na modulárnu koncernovskú platformu MQB, vďaka ktorej získalo až 130 mm viac na dĺžku. Taktiež rázvor je dlhší o 113 mm a zároveň sa podarilo ušetriť 62 kg. Okrem prínosu veľkorysejšieho priestoru pre pasažierov je aj kufor väčší, a to o 48 litrov. Na výber bude, ako inak, päť- i sedemmiestna verzia a za pomoci nového systému sklápania sedadiel je možné pri ich nevyužití vytvoriť mnoho užitočných litrov a hlavne získať rovnú podlahu.

Dizajn je, samozrejme, subjektívna záležitosť, no musíme uznať, že nový Touran vyzerá veľmi dobre. Miestami sa môže zdať, že ide o nafúknutý Golf Sportsvan. Toto MPV však pôsobí agresívnejším dojmom, pričom si drží vysokú dávku praktickosti napr. v podobe skutočne rozmerného pozadia, do ktorého v základom stave naložíte po strechu až 1 040 litrov.

V ponuke motorov sa revolúcia nedeje. Základnou motorizáciou je 1.2 TSI s výkonom 81 kW (110 k), nad ňou v rámci zážihových jednotiek hniezdi ešte 1.4 TSI vyladená na 110 kW (150 k) a 1.8 TSI. Ten má výkon príjemných 132 kW (180 k). Naftu zastupuje štvorvalcová jedna-šestka s výkonom 88 kW (110 k) a 2.0 TDI v dvoch verziách. Slabšia dosahuje 110 kW (150 k), tá silnejšia má až 140 kW (190 k).

Nový Touran definuje aj rozsiahlejšia ponuka asistenčných systémov a iných elektronických pomocníkov, medzi ktorých patrí napr. adaptívny tempomat, proaktívna ochrana pasažierov pred kolíziou, automatické brzdenie po zrážke a i. Navyše bude dostupný aj s najnovším “volkswagenovským” infotainmentovým systémom s podporou pre Android Auto (od Google) a CarPlay (od Apple). Poteší aj možno priplatiť si za trojzónovú klimatizáciu, elektricky ovládané piate dvere, funkciu voľby jazdného režimu, výkonné LED svetlá a, ako môžete vidieť vo fotogalérii, aj za exteriérový balík R-line.

Premiéra novej generácie modelu Touran sa odohrá spolu s faceliftovaným Sharanom na 85. ročníku ženevského autosalónu 3. marca, teda presne o týždeň.

Dnes bola vo Wolfsburgu odhalená zbrusu nová generácia Volkswagenu Touran.

Mrkni naše nové video: