Nový Lexus RX dostal ceny! Nástupca kráľa prichádza na Slovensko

2257
Zdroj: Lexus

Lexus RX je najväčším SUV značky a spolu s modelom LS sa delí o pomyselnú korunu. Piatu generáciu už je možné predobjednať. V základe ponúka viac.

Lexus RX je priekopníkom. Ide o najpredávanejší model značky, o prvé luxusné SUV s hybridným pohonom vôbec a o prvý Lexus, ktorý sa automobilka pre veľký úspech rozhodla vyrábať aj za hranicami Japonska. Dodnes sa v jeho štyroch generáciách predalo dokopy 3,5 milióna kusov. Piata generácia má všetky predpoklady v úspechu pokračovať. A v rámci značky prináša prvý hybridný pohon s turbom.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Je väčšia

Dĺžkou zostáva RX aj po generačnej zmene a novej platforme GA-K stále rovnaký. Je však nižší a nižšie je aj ťažisko. Okrem toho narástol aj rázvor, a to o celých 60 milimetrov. Okrem toho je širší. Rozchod kolies vpredu narástol o 15 a vzadu až o 40 milimetrov.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Inak na tom nie je ani kufor. Ten patrí v porovnaní s konkurenčnými modelmi medzi tie nižšie čísla. Ponúka 612 litrov batožinového priestoru a medzi prémiou, ktorá sa zameriava na komfort na palube, ide o relatívne štandardné číslo. I to však medzigeneračne narástlo.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Digitálny v interiéri

Videli ste naše video s modelom NX? Že nie? Klikajte SEM. V ňom sa totiž ukázal obrovský 14-palcový displej multimédií s otočnými voličmi teploty, ktoré doň presahujú. Tento systém bude v modeli RX už v základnej výbave. Dostupný je aj HUD premietaný priamo na čelné sklo s multifunkčným volantom, ktorého dotykové plochy dokážu meniť svoje určenie v závislosti od situácie.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Hlasový asistent funguje podobne ako v telefóne a je plne integrovaný do auta. Dokážete s ním aj také srandičky, ako napríklad otváranie okien či menenie teploty klimatizácie. Trojzónová klimtizácia bude dostupná tiež. Na želanie.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Metalíza v základe

Zaujímavosťou sú aj možnosti farebného vyhotovenia nového RX-ka. Totiž, v ponuke už chýba štandardná nemetalická farba. Už pri najzákladnejšom modeli dostanete metalízu – zelenú khaki. Novinkou je farba medená sonic.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Dokopy ponúka klasický RX 9 farebných možností a v prípade verzie F Sport Top šesť. Nebude chýbať ani tradičná zafírová modrá a biela.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Už iba hybridy

Toyota a Lexus sú rodinou známou dokonale odladenými hybridnými motorizáciami. A aj to je jedným z dôvodov, prečo bude nový Lexus RX spojený iba s týmto druhom pohonov. Na druhej strane, už v základe bude aj pohon všetkých kolies.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Základnou motorizáciou je RX 350h s cenovkou od 69 900 eur. Výkon motorizácie predstavuje 245 koní s krútiacim momentom 335 Newtonmetrov. Z nuly na stovku sa dostane 8 sekúnd a spotrebuje 6,4-6,7 l/100 km.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

O triedu vyššie je motorizácia 450h+, ktorá začína na sume 79 990 eur. Pod kapotou buble rovnaký 2,5-litrový atmosférický štvorvalec, no systémový výkon je naladený až na 306 koní a najvyšší krútiaci moment predstavuje 572 Newtonmetrov. Z 0 na 100 km/h tak zrýchli za 7 sekúnd a spotreba na prvých 100 km predstavuje 1,1-1,2 litra.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Najvyššia motorizácia 500h stojí celkom megalománskych 94 900 eur. Za svoje peniaze však dostanete automaticky výbavu F Sport Performance a úplne novú technológiu pohonu všetkých kolies Direct4. K tomu prvý turbomotor, ktorý je síce o deci menší, no spolu s elektromotormi ponúka systémový výkon 371 koní a najvyšší krútiaci moment 645 Newtonmetrov. Z 0 na 100 km/h to zvládne za dych berúcich 5,9 sekundy a na 100 km spáli 8,2-8,5 litra.