Volvo EX30: Elegantná novinka s 5 hviezdičkovou ochranou!

790
Zdroj: Volvo Cars

Nové Volvo EX30 prichádza vo veľkom štýle a spája elektrický výkon a udržateľnosť s kvalitou a bezpečnosťou švédskej značky.

Vzostup elektrifikácie otvára novú etapu vo svete automobilov, no sú tu vlastnosti, ktoré zostávajú, ako elegancia a bezpečnosť. Tieto a ďalšie faktory definujú nové Volvo EX30, najmenšie SUV od Volva, ako aj jedno z jeho najvyspelejších automobilov. Existuje mnoho funkcií, ktoré odlišujú tento nový elektromobil od škandinávskej spoločnosti a dizajn je jedným z najzrejmejších.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

Počnúc prednou časťou vyniká absencia masky chladiča a predných svetlometov v tvare ‘Thorovho kladiva’. Exteriér skrátka predstavuje škandinávsky minimalizmus, niečo, čo definuje aj interiér. Tu, s myšlienkou ponúknuť príjemný priestor pre všetkých cestujúcich, bola nakonfigurovaná sofistikovaná kabína, ktorá sa vyznačuje dvoma základnými piliermi: udržateľnosťou a technológiou.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

Pokiaľ ide o prvú charakteristiku, ide o Volvo s najnižšou uhlíkovou stopou v súčasnosti, a to najmä vďaka výberu materiálov na jeho výrobu v exteriéri a interiéri. Vo Volve EX30 sa recykluje približne 25 % všetkého hliníka a 17 % ocele a plastov na exteriéri, hoci interiér je tiež obohatený udržateľnosťou.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

Medzi štyrmi dostupnými verziami kabíny vynikajú materiály ako Nordico, čiastočne vyrobené z borovicového oleja, hoci toto je len začiatok. Okrem toho nechýba ani dekorácia Particle, ktorá je vyrobená z recyklovaného plastového odpadu z okenných rámov a PVC roliet. Rovnako podložky sú vyrobené čiastočne z vyradených rybárskych sietí a džínsovina. Napriek použitým materiálom sa nerobia žiadne ústupky v oblasti kvality.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

V interiéri je jedným z kľúčových prvkov 12,3-palcová centrálna obrazovka, ktorá zobrazuje aj všetky potrebné údaje pre vodiča. Jej prítomnosť pomáha ponúknuť minimalistickú atmosféru interiéru. Vďaka informačno-zábavnému systému novej generácie s platformami kokpitu Snapdragon je výsledkom široká škála intuitívne ovládaných funkcií s integrovanými prvkami ako Google pre väčšiu jednoduchosť a početnými inteligentnými skratkami založenými na najpoužívanejších funkciách.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

Najznámejšie bezpečnosťou

Z hľadiska bezpečnosti nájdeme v novinke prvky ako je 360º kamera, upozornenie na otvorenie dverí, upozornenia na rozptýlenie a únavu alebo systém Pilot Assist. S týmto systémom je Volvo EX30 schopné vykonávať funkcie, ako je zmena jazdného pruhu alebo prispôsobenie rýchlosti na udržiavanie vzdialenosti od vozidla vpredu.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

Volvo EX30 ponúka najväčšiu ochranu vo svojom segmente a dosahuje to vďaka riešeniam, ako sú výstuhy na stĺpikoch A, B a C, ako aj na streche. Na druhej strane je tu aj dodatočná ochrana batérií s klietkou z vysokopevnostnej ocele, ktorá zaručuje integritu v prípade nehody. Elektrické SUV švédskej značky vyniká aj ochranou cestujúcich s 5 hviezdičkami Euro NCAP.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars

Pohon v troch variantách

Prvou možnosťou je varianta Single Motor s jedným motorom s výkonom 272 koní a krútiacim momentom 343 Nm. Jeho 51 kWh batéria umožňuje dojazd 344 km. Pre väčší dojazd je tu verzia Single Motor Extended Range s rovnakým motorom, ale 69 kWh batériou, ktorá zvyšuje kombinovaný dojazd na 480 km. Pre maximálny výkon je tu verzia Twin Motor Performance s dvoma motormi, ktoré disponujú výkonom 428 koní a krútiacim momentom 543 Nm na obe nápravy. Volvo EX30 je schopné zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 3,6 sekundy. Je to doteraz najrýchlejšie akcelerujúce Volvo, pričom jeho 69 kWh batéria má dojazd až 450 km.

Zdroj: Volvo Cars
Zdroj: Volvo Cars