Najostrejšie BMW v histórii?

190

Rok 1986 si zapamätal celý svet, presne pred tridsiatimi rokmi vybuchol štvrtý reaktor jadrovej elektrárne v Černobyle, okrem tohto tragického momentu si automobilový svet rokom 1986 pripomína aj niečo iné, šťastnejšie. Práve pred troma desaťročiami sa v Mníchove zrodilo prvé BMW M3 E30. Spoločnosť BMW sa rozhodla toho okrúhle výročie osláviť modelom BMW M4 GTS. Predstavenie sme mohli sledovať na jeseň minulého roku, teraz však model M4 GTS prichádza na trh.

Spoločnosť uvádza, že pôjde o najrýchlejší model s označením M v histórii značky. Tlčúcim srdcom modelu M4 GTS bude preplňovaný, rádový šesťvalec s výkonom 368 kW (500 k). Výkon tohto modelu narástol vďaka technológii, ktorá vstrekovaním vody ochladzuje vzduch nasávaný turbom a produkuje tak viac výkonu. Akcelerovať z 0 na 100 km/h zvládne za 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť dosahuje 305 km/h.

Jedným z kľúčových parametrov športového auta je jeho hmotnosť. Aj Nemci sa pri konštruovaní modelu M4 GTS snažili ušetriť zopár kíl použitím jednoduchého receptu – pridali karbón. Kapota, strecha, ako aj ostatné aerodynamické prvky sú vyrobené z uhlíkového vlákna. M4 GTS teda vďaka ľahkej konštrukcii nepresiahne hmotnosť 1,6 tony. Ďalšie kilogramy sa podarilo redukovať aj vďaka použitiu titánu na výfukové potrubie. BMW sa okrem iného vyhralo aj so zadným osvetlením, ktoré využíva technológiu OLED.

Zákazníkom bude okrem štandardnej verzie k dispozícii aj okruhové prevedenie Clubsport Package, v ktorom dostanete šesťbodové bezpečnostné pásy, ochrannú klietku za prednými sedadlami a hasiaci prístroj. Výroba modelu M4 GTS bude limitovaná na 700 exemplárov. Cena sa bude pohybovať na úrovni 150 000 EUR.

V dielňach BMW M Gmbh sa zrodilo najostrejšie auto v histórii značky. Limitovaná verzia BMW M4 GTS predstavuje najnovšie možnosti továrenskej športovej úpravy.