Mitsubishi hľadá miesto pre novú fabriku. V hre je aj Slovensko

357

Len nedávno sme vám priniesli informáciu, že automobilku Mitsubishi vzala pod svoje krídla aliancia Renualt-Nissan. Po emisných škandáloch, ktoré sa podpísali na nepriaznivej finančnej situácii sa zdá, že automobilke Mitsubishi svitá na lepšie časy.

Už v najbližších rokoch totižto japonská automobilka otvoriť úplne novú fabriku na výrobu agregátov. Z hľadiska pozície si Japonci vybrali štáty Strednej a Východnej Európy.

Automobilka na čele s riaditeľom Carlosom Ghosnom už vedie rokovania s rumunskou vládou, no výsledok zatiaľ nepoznáme. Ak by došlo k vzájomnej dohode nová fabrika by mohla vyrásť neďaleko miest Timis alebo Prahovo. Automobilka si tieto miesta zámerne vytipovala, kvôli výhodnému dopravnému napojeniu do ostatných krajín Európy.

Ak by však nedošlo k vzájomnej dohode medzi automobilkou a rumunskou vládou do hry sa dostane okrem Rumunska aj Maďarsko a Slovensko. Rozhodnutie, kde nová fabrika vyrastie bude samozrejme závisieť aj od daňových úľav a vládnej podpory. Výber teda padne na najvýhodnejšiu ponuku.

Samotná automobilka prehlásila, že výstavbou fabriky plánuje preinvestovať viac než 200 miliónov eur a zabezpečiť tak prácu pre stovky ľudí. V konečnom dôsledku by otvorenie fabriky malo prispieť aj k rozvoju daného kraja.

Mitsubishi už čoskoro v Európe vybuduje nový závod. Vyrábať v ňom budú pohonné jednotky.