Mercedes-Benz Vision EQS má ohromný dojazd a je predzvesťou elektrickej triedy S

290

Koncept Mercedes-Benz Vision EQS je jasným posolstvom zachovania vysoko kvalitných vozidiel a nezávislého jazdenia. Vďaka svojím inovatívnym, natiahnutým proporciám v tvare luku, posúva koncept Vision EQS filozofiu dizajnu vozidiel EQ od značky Mercedes-Benz do novej dimenzie. Dojazd má výrazne atakovať modely so spaľovacími motormi.

Podobne ako SUV EQC, ktoré sme si stihli vyskúšať v priebehu leta, má byť predzvesťou elektrickej verzie modelu, ktorého písmeno triedy má vo svojom názve.

Stredne veľké SUV EQC má byť akýmsi elektrickým súrodencom triedy GLC a koncept Mercedes-Benz Vision EQS má byť predzvesťou modelu EQS, čiže elektrickej limuzín triedy S.

Úchvatný dizajn

Výrazný obvodový svetelný pás rozdeľuje farby vozidla, čo vytvára dojem, že nad strieborným telom vozidla sa vznáša plocha sklenenej krajiny „čierneho panela“ (“black panel”) – neprerušovaného povrchu vozidla od výraznej prednej masky EQ až po zadnú časť vozidla.

Svetlomety Digital Light vybavené dvoma holografickými modulmi šošoviek sú z technologického hľadiska mimoriadne pokrokové a prezrádzajú, ako budú vyzerať svetelné efekty vozidiel Mercedes-Benz v budúcnosti. Zadné svetlá tvorí 229 samostatných svietiacich hviezd.

Digitálna maska chladiča vybavená svetelnou maticou pozostávajúcou zo 188 obvodov, z ktorých každý nesie 5 samostatne ovládaných LED diód a svetelnú hviezdu, prináša novú úroveň presnej signalizácie. Keď ožije čierny panel, hviezdy a pixely, ktoré sú zdanlivo bez tiaže, vytvoria fascinujúci, trojdimenzionálny hlboký efekt.

Zmena pravidiel

V interiéri čerpá koncept Mercedes-Benz Vision EQS inšpiráciu zo sveta luxusných jácht. Priestorovou architektúrou obklopí cestujúcich ako paluba lode. Spojený skvost, ktorý obklopuje cestujúcich a pozostáva zo združeného prístroja, prístrojovej dosky, stredovej konzoly a lakťových opierok, plynie naprieč interiérom a ukazuje, ako budú vyzerať interiéry budúcich luxusných sedanov značky Mercedes-Benz.

Mimoriadnu atmosféru dotvára aj výber materiálov v interiéri. Okrem domáceho javorového dreva našlo v interiéri využitie aj kvalitné mikrovlákno Dinamica.

↓ NEPREHLIADNITE ↓

Interiér je ako javisko budúcnosti: digitálne obsahy, s ktorými sa ponoríte do virtuálneho prostredia na všetkých povrchoch, vytvárajú ucelenú atmosféru. Splynutie materiálov a informácií zdôrazňuje možnú intuitívnu interakciu budúcnosti.

Ako zobrazovacie plochy slúžia organicky vystupujúce displeje a projekčné plochy, ako aj inteligentné osvetlenie Connected Light, ktoré priestorovo obklopuje cestujúcich.

Fascinujúci dojazd a dynamika

Koncept Vision EQS stelesňuje so svojimi elektromotormi na prednej a zadnej náprave a akumulátorom integrovaným do podlahy mimoriadne vyváženú koncepciu vozidla. Základom je elektrický náhon na všetky kolesá s rozdeľovaním momentu medzi nápravami a akumulátor umiestnený v podlahe. Vďaka výkonu viac ako 350 kW a krútiacemu momentu približne 760 Nm zrýchľuje Vision EQS z 0 na 100 km/h za menej než 4,5 sekundy.

Predvídavá prevádzková stratégia umožňuje vozidlu dojazd na úrovni až 700 km (WLTP). Pri predpokladanom výkone nabíjania 350 kW potrvá nabíjanie lítiovo-iónového akumulátora na úroveň 80 % výrazne menej ako 20 minút. Akumulátor dodala dcérska spoločnosť Daimleru Accumotive.

Na konštrukciu bola použitá inteligentná zmes ocele, hliníka, uhlíkových vlákien a trvalo udržateľných materiálov vyrobených z recyklovaných látok. VISION EQS podporuje vodiča vysoko automatizovanou jazdou stupňa 3, napríklad na dlhých cestách na diaľnici. Vďaka modularite senzoriky možno úroveň autonómnej jazdy do budúcnosti rozšíriť až na plne automatizované jazdenie.