Mercedes-Benz triedy A a triedy B spoznáme ako hybridy do zásuvky

378

Pod označením EQ Power divízia pokračuje vo vývoji hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete. Kompaktné vozidlá s hybridným pohonom tretej generácie oslavujú svoju premiéru s modelmi A 250 e, A 250 e sedan a B 250 e. Mercedes-Benz triedy A 250 e a A 250 e sedan možno ihneď objednať, predaj modelu B 250 e sa spustí o niekoľko týždňov neskôr.

Modely prídu na trh sa ešte tento rok. Pohon EQ Power pre Mercedes-Benz triedy A a triedy B zdôrazňuje ofenzívu značky Mercedes-Benz v oblasti hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete.

Do roku 2020 chce spoločnosť rozšíriť ponuku takýchto vozidiel na viac ako 20 modelových variantov.

Technika

V prípade nových kompaktných vozidiel s pohonom EQ Power má byť v popredí potešenie z jazdy ako aj jednoduché a praktické každodenné používanie. Potvrdzuje to elektrický dojazd 70 – 75 km podľa metodiky NEDC, elektrický výkon 75 kW/102 k a maximálna rýchlosť 140 km/h na elektrický pohon. Systémové údaje sú priemerné s výkonom 160 kW/218 k, krútiacim moment 450 Nm a s maximálnou rýchlosťou na kombinovaný pohon 235 km/h v Triede A hatchback. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je hotové za 6,6 sekundy (Trieda A hatchback) a pohon nespôsobuje takmer žiadne obmedzenie batožinového priestoru.

O pohon sa stará kombinácia 1,33-litrového benzínového motora a elektromotora uloženého priamo v 8-stupňovej dvojspojkovej prevodovke 8G-DCT. Elektromotor prvý raz vo vozidle značky Mercedes-Benz slúži aj na štartovanie spaľovacieho motora. Ako zdroj energie sa používa lítium-iónový vysokonapäťový akumulátor chladený vodou umiestnený pod zadnými sedadlami s celkovou kapacitou približne 15,6 kWh, pričom jeho plné nabitie trvá z nabíjacej skrinky (wallbox) menej ako dve hodiny.

Palubná inteligencia

Infotainment MBUX pomáha aj pri hľadaní nabíjacích stojanov. Vodiči hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete tak prostredníctvom služby Mercedes me Charge na želanie získajú prístup k jednej z najväčších nabíjacích sietí na svete s 300 operátormi v Európe (v mestách, nákupných strediskách, na parkoviskách, diaľniciach atď.).

Zákazníci Mercedes-Benz môžu tieto nabíjacie stanice jednoducho nájsť vďaka svojej navigácii a následne získať pohodlný prístup k nabíjacím stojanom priamo z vozidla, prostredníctvom nabíjacej karty služby Mercedes me Charge alebo cez aplikáciu Mercedes me.

Na toto nie sú potrebné žiadne iné zmluvy: okrem jednoduchej autorizácie profitujú zákazníci aj z integrovanej funkcie platby s jednoduchým zúčtovaním po jednorázovom zadaní spôsobu platby. Každé nabíjanie sa automaticky vyúčtuje. Jednotlivé nabíjania budú každý mesiac zostavené v prehľadnej faktúre.

„Zelené“ hviezdy

Do konca roka 2019 bude v programe značky Mercedes-Benz viac ako desať hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete – atraktívne portfólio od kompaktov až po vlajkovú loď Mercedes-Benz Triedy S. Nové hybridné vozidlá dobíjateľné zo siete Triedy S, Triedy E a Triedy C s čisto elektrickým dojazdom až 50 km podľa NEDC boli predstavené už minulý rok.

Ako jediný výrobca kombinuje Mercedes-Benz v Triede C a Triede E s technológiou hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete aj dieselový motor a tento pohon ponúka v sedane aj ako v kombi. S aktualizáciou modelu GLC s pohonom EQ Power sa začne čo nevidieť.

Aj model GLC bude vybavený hybridným hnacím ústrojenstvom tretej generácie, čím bude predstavovať vstup do segmentu SUV. Ďalším členom rodiny EQ Power bude model GLE – s plánovaným dojazdom na úrovni 100 km predstavuje cestu k ešte výraznejšiemu zážitku z elektrickej jazdy. Cieľom je ponúknuť zákazníkom v roku 2020 viac než 20 modelových variantov.