McLaren 570GT: Praktický superšport

203

Rad modelov Sports Series značky McLaren sa rozrastá o ďalší variant. K súčasným členom rodiny, 540C a 570S, pribudol grand tourer, ktorý dostal viac priestoru, tichší výfuk či pohodlnejšie pruženie.

Holým základom modelu zostáva karbónový monokok. Ponad motor však bol preložený kus tlmiaceho materiálu a kožené čalúnenie. Ide o priestor hneď za sedadlami, ktorý ale oproti hore spomenutým kupéčkam ponúkne viac miesta.

Konkrétne sa doň vmestí 220 litrov batožiny, pričom k tomu predný kufor pojme ďalších 150 l. Spomenutý priestor v strede auta je pritom dostupný nielen z vnútra kabíny, ale aj z exteriéru cez bokom sa otvárajúci sklenený panel.

Motor zostal rovnaký ako v ostatných typoch Sports Series. Vidlicový osemvalec s objemom 3,8 litra je podporený dvomi turbodúchadlami, ktoré vháňajú dostatok vzduchu pre maximálny výkon 419 kW (570 k) a 600 Nm.

Aj keď ide o diaľnične zameraný automobil, dynamika mu rozhodne chýbať nebude. Vďaka sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovke SSG ponúkne bleskové radenie a stovku už za 3,4 s. Pokračujúc vyššie, dvestovku 570GT dosiahne za 9,8 s a rýchlostne vrcholí až pri 328 km/h. To však pri spotrebe 10,7 l/100 km v kombinovanom cykle.

Nový britský superšport má batožinový priestor veľký ako Volkswagen Golf.