Mazda CX-60 predstavená. Prvý plug-in hybrid a zároveň najsilnejší model automobilky

1418
Zdroj: Mazda

Automobilka z Hirošimy modelom CX-60 vstúpila do vôd prémiovejších SUV, ktorý sa hierarchicky radí nad model CX-5. V roku 2023 sa očakáva príchod väčšieho 7-miestneho SUV s označením CX-80. 

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Exteriér

V prípade zovňajšku ide o evolúciu dizajnového jazyku Kodo. Napriek tomu, že do prednej masky v tvare krídla sú po novom zapustené LED pásiky denného svietenia a smeroviek, určite jednoducho určíte príslušnosť modelu k automobilke.

Nový je aj dizajn predných LED svetlometov. Tie sú umiestnené vertikálne a ich tvar v tvare písmena L má zvýrazniť silu a odolnosť modelov typu SUV. Zadné svetlomety sú rovnako v tvare tohto písmena, sú ale horizontálne natiahnuté, aby bol vytvorený svetelný podpis hodný prémiového SUV.

Mazda CX-60 bude dostupná na 18 alebo 20-palcových kolesách a čo sa týka farieb, vybrať si môžete z ôsmich odtieňov.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Pohonné ústrojenstvo

Prvé modely budú disponovať plug-in hybridnou sústavou so systémovým výkonom 241 kW (327 k) a krútiacim momentom 500 Nm. Benzínová zložka v podobe 2,5-litrového benzínového štvorvalca s výkonom 141 kW je doplnená 100 kilowattovým elektromotorom. Kapacita lítium-iónových batérií je 17,8 kWh a vďaka nej novinka dokáže prejsť vzdialenosť 60 kilometrov do rýchlosti 100 km/h v čisto elektrickom režime. Domáce nabíjanie batérie z 0 na 100 % prebehne za štyri hodiny.

Hybridná spolupráca dokáže rozhýbať tento dvojtonový kolos na rýchlosť 100 km/h za 5,8 sekundy a utiahne príves do hmotnosti 2500 kg.

Očakáva sa aj príchod dvoch mild-hybridných šesťvalcových verzií, benzínu s objemom tri litre a nafty s objemom 3,3-litra. Všetky verzie spolupracujú s 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Interiér

Vnútrajšok je inšpirovaná viacerými japonskými filozofickými smermi. “Kajčó” predstavuje optický rozkol tvorený kombináciou rôznych materiálov, konkrétne je použité javorové drevo, koža nappa, opracované japonské textílie, chrómové detaily a viazačské umenie použité pri prešívaní palubnej dosky nazývané musubu.

Slogan Jinba-Ittai je v prípade modelu CX-60 obohatený systémom prispôsobenia vodiča od spoločnosti Mazda. Ten dokáže identifikovať osobu na sedadle vodiča a následne automaticky prispôsobiť polohu sedadla a volantu, nastaviť spätné zrkadlá a head-up displej, či podľa preferencií vodiča zmeniť hlasitosť audiosústavy a nastaviť ideálnu teplotu.

V rámci príplatkovej výbavy si môžete zvoliť panoramatickú strechu s plochou väčšou než 1 meter štvorcový.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Na Slovensku je možné vybrať zo štyroch výbavových stupňov (PRIME-LINE, EXCLUSIVE-LINE, HOMURA a TAKUMI), pričom základný PRIME-LINE začína na cenovke 48 890€.

Mrkni naše nové video: