Jeep Wagoneer S : Tesla, vyzývam Ťa!

424

Automobilka Jeep už nejaký čas patrí pod krídla koncernu Stellantis a jej novinka Wagoneer S je prezentovaná ako prvý globálny model značky. Cieľom výrobcu je celosvetovo predať dva milióny kusov, na domácom trhu aspoň milión. 

Podobne ako Jeep Charger aj nový Jeep Wagoneer S stojí na modulárnej podvozkovej platforme STLA-Large. Elektrické SUV má v technickom preukaze zapísanú hmotnosť 2 570 kg, no zaujímavé je, že sa konštruktérom podarilo dosiahnuť takmer ideálne rozloženie hmotnosti 50:50.

Stovka pod 4 sekundy 

Nové elektrické SUV vpred poháňa dvojica elektromotorov, pričom každý z nich disponuje výkonom 250 kW. Kombinované parametre tak dosahujú pozoruhodné hodnoty: 441 kW (600 k) / 800 Nm. Na stovku auto zrýchli za 3,4 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je obmedzená na 200 km/h.

Vysokonapäťový akumulátor sa môže pochváliť kapacitou 100 kWh čo by papierovo malo stačiť na dojazd takmer 500 kilometrov. Batéria sa z 20 na 80 percent kapacity dokáže dobiť za 23 minút. Spomenúť ešte môžeme aj mimoriadne nízky koeficient odporu vzduchu, konkrétne 0,294, čo je najlepšia hodnota spomedzi všetkých modelov značky Jeep.

Vyzývateľ Tesly 

Jeep Wagoneer S je aktuálne k dispozícii iba v jednej výbave a to Launch Edition, čo je ale v podstate full výbava. Sú tu napríklad vyhrievané a ventilované všetky sedadlá (vpredu aj vzadu), 20-palcové disky kolies a hneď tri obrazovky – 12,3-palcový digitálny kokpit, 12,3-palcový displej multimediálneho systému a 10,25-palcový displej pred spolujazdcom.

Elektrický Jeep má aj jeden neskromný cieľ, tromfnúť Teslu Model Y Performance. V oficiálnom predstavovacom videu Jeep dokonca Teslu vyzval v priamom šprintérskom súboji. Nový Wagoneer S stojí na americkom trhu necelých 72-tisíc dolárov.