Elektromobil so šesťstupňovým manuálom?! Ford Mustang Lithium má 900 koní!

1125
Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

Už sa nikto nečuduje, že s elektromobilmi sa roztrhlo vrece. Lenže zatiaľ, čo zákulisné informácie indikujú príchod nového, elektrického SUV so štylistickými prvkami Mustangu (uf), na veľtrh tuningu SEMA si automobilka prichystala niečo oveľa žiadúcejšie.

Ide o koncept Fordu Mustang, ktorý dostal elektrický pohon, niekoľko vizuálnych úprav a ešte jednu maličkosť: šesťstupňový manuál. A nový názov: Ford Mustang Lithium.

Na tomto koncepte spolupracujú dva giganty svojho odboru: Ford a Webasto. Zatiaľ čo Webasto dodalo elektrickú výzbroj auta, Ford sa postaral o všetko ostatné.

Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

Začnime napríklad pohonnou jednotkou. Tá má až 900 koní a 1355 newtonmetrov krútiaceho momentu, čo sú až podozrivo obrovské čísla. Tie vie distribuovať na kolesá v štyroch režimoch: Valet, Sport, Track a Beast.

Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

Čo je však ešte zaujímavejšie, je použitie šesťstupňovej manuálnej prevodovky od spoločnosti Getrag. A práve vďaka obrovskému výkonu nejde o štandardný manuál, ale typ Getrag MT82 určený na preteky na štvrť míle.

Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

Ford jedným dychom dodáva, že nejde len o akúsi parádičku pre tunerskú show, ale skôr o testovacie vozidlo pre nové technológie, ktoré spolu s Webastom vyvíjajú pre novú generáciu elektrických vozidiel. Jasné. To vám tak pri pohľade na tie frajerské Forgeline disky kolies žerieme aj s navijakom.

Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

V interiéri by sme ďalej našli 10,4-palcový, vertikálne nainštalovaný infotainment, ktorý vás určite ubezpečí o tom, že váš 800-voltový pohonný systém Webasto je už plne nabitý. Presne tak, 800 voltov – to je o niečo viac ako dvakrát toľko, čo dosahujú systémy súčasných elektromobilov.

Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

Tomuto všetkému dodáva energiu systém, ktorý Webasto nazýva EVDrive Technology a dokáže na chvíľu vyžmýkať z útrob až megawatt energie. Napájanie zaisťuje systém Webasto TurboDX a o vašu energiu na ceste sa stará prenosný TurboCord nabíjač.

Ford Mustang Lithium AUTOGRÁTIS

Tak si to zhrnieme: je to Mustang, vyzerá celkom božsky, má šesťstupňový manuál, 900 koní a toľko newtonmetrov, že zemské jadro mu môže pri svojom otáčaní závidieť. Za nás je to všetko v poriadku. No nie?