BMW 128i bude hothatch snov bez “M” v názve. Dá zabrať tým najlepším na trhu

1077
Zdroj: BMW

Nové BMW 128ti práve podstupuje kalibračné testovacie jazdy na horských cestách pohoria Eifel v okolí Severnej slučky okruhu Nürburgring ako aj priamo na najnáročnejšej pretekárskej trati sveta.

Práve BMW 128i prichádza do ponuky ako žáner, v ktorom má síce značka koncern BMW Group bohaté skúsenosti, no nikdy ich neaplikovala do modelu s okrúhlou modrobielou “šachovnicou”.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Práve poznatky zo stavby a vývoja ostrých modelov MINI môžu byť vo veľkej miere využité pri vývoji BMW 128i. No a osobne, je nutné povedať, že plieskať na každý model emblém “M” už začalo byť trošku klišé. Toto auto bude úžasné. No, nepredbiehajme.

Nový žáner pre BMW

BMW 128ti s pohonom predných kolies sa v ponuke nachádza pod špičkovým modelom  BMW M135i xDrive. Taktiež ho poháňa 2-litrový benzínový motor. Štvorvalec s technológiou BMW TwinPower Turbo pod kapotou BMW 128ti dodáva výkon 195 kW/265 k a umožňuje šprint z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy. Avšak nový model BMW 128ti je oveľa viac ako iba nová verzia BMW radu 1.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Okrem viacerých odlišných dizajnových prvkov exteriéru a interiéru sa vyznačuje aj tým, že dostal inak nastavené odpruženie a riadenie. Nový ostrý hatchback s pohonom predných kolies má podľa značky dôsledne osloviť predovšetkým mladšie cieľové skupiny, ktoré požadujú radosť z jazdy typickú pre modely značky BMW.

Viac života

Nový model BMW 128ti sa bude štandardne dodávať s 8-stupňovou športovou automatickou prevodovkou Steptronic a so samosvorným diferenciálom Torsen, ktorý zlepšuje trakciu prednej nápravy pri akcelerácii v zákrute. Má aj špecificky nastavený podvozok M Sport vrátane zníženia svetlej výšky o 10 mm. O zlepšenie ovládateľnosti sa stará aj špeciálne upravený systém BMW Performance Control. Úpravami v prospech precíznejších reakcií a lepšej spätnej väzby prešlo aj riadenie.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Treba spomenúť, že BMW 128ti je približne o 80 kg ľahšie ako model BMW 135i xDrive s pohonom všetkých kolies, z ktorého preberá uloženia stabilizátorov ako aj samotné stabilizátory. Na požiadanie a bez príplatku si záujemcovia môžu objednať aj športové pneumatiky, čo im prinesie viac radosti z jazdy. Jazdným vlastnostiam sa prispôsobili aj brzdy M Sport známe zo špičkových modelov, ktoré zaručujú vynikajúce brzdné vlastnosti.

Model 128i príde na trh v novembri 2020.

NEPREHLIADNITE: