Autonómne riadenie vyčíňalo !

446

Už od pradávna je snom ľudstva veci si zjednodušovať. Či už sa jednalo o vynález kolesa, parného stoja, žiarovky, automobilu, televízie či internetu. Každé riešenie a zjednodušenie si vždy našlo svojich zástancov, ale i rad odporcov. Inak tomu nie je ani dnes. Dnes sú auto magazíny plné článkov o autonómnom riadení. Kým jedny vravia, že sa jedná o obrovský skok vpred, druhí sú výrazne skeptickejší a autonómne riadenie odsudzujú.

V súčasnej dobe je však ešte priskoro hovoriť o vyladenej technológii. Momentálne automobilky riešia celý rad situácií a problémov a snažia sa čo najvernejšie simulovať schopnosti vodiča. Americká spoločnosť Tesla bola jednou z prvých automobiliek, ktoré autonómne riadenie zaviedli do praxe. Napriek maximálnej technickej vyspelosti sa nevyhla kontroverznému zaváhaniu, ktorého svedkom bol Jared Overton z amerického štátu Utah.

Incident sa odohral 29. apríla a majiteľ opísal celú situáciu asi takto: Overton z auta vystúpil a po návrate našiel svoje vozidlo o niekoľko metrov ďalej a čo je smutnejšie, s istými poškodeniami. Škoda sa vyšplhala na viac ako 600 eur. To by bolo najmenej. Ide totiž o možné riziko v prípade, že by na palube bola živá posádka, nebodaj deti. To by si Tesla poriadne podkúrila pod zadkom. Hlavne pred súdom.

Problematickým by mohol byť systém Summon, ktorý dokáže cez aplikáciu v smartfóne preparkovať, alebo posunúť vaše vozidlo aj bez toho, aby ste v aute sedeli. Ak teda necháte spustenú aplikáciu nevedome je možné, že by sa podobná situácia mohla opakovať. Tesla sa však na túto situáciu pripravila a systém Summon ponechala len v testovacej verzii. Všetká zodpovednosť teda spadá na majiteľa vozidla a používateľa aplikácie. Napriek vyspelosti a inžinierskym schopnostiam sú stále technológie citlivé a jestvuje viacero možností ich zneužitia. V závere by som len odporučil nenechávať otvorené aplikácie v mobile, a ak náhodou využívate systém Summon nedávajte radšej svoj telefón do rúk ani deťom.

Elektromobil Tesla Model S si pre svojho majiteľa pripravil poriadne kuriózne prekvapenie. Sám naštartoval a havaroval.

Mrkni naše nové video: