Auto-chameleón? BMW iX mení farby! (video)

390
Zdroj: BMW

Auto, ktoré mení farby, bolo doteraz len scifi. BMW však mení pravidlá hry.

Iba včera sme informovali o novom športovom BMW iX M60 a dnes si pre nás mníchovská automobilka pripravila ďalšiu špecialitku. Na výstave elektroniky CES 2022 v Las Vegas ukázala ďalšiu vychytávku elektrického SUV. Povrchovú úpravu, ktorá mení farby.

Technológia sa nazýva E Ink a ako iste tušíte, nejde o klasický lak. Technológia meniaca farbu funguje na podobnom princípe ako elektronická čítačka kníh. Skladá sa z miliónov mikrokapsúl o hrúbke ľudského vlasu. Biele pigmenty sú naladené pozitívnym nábojom a čierne zas negatívnym. Na základe elektromagnetizmu sa objavia buď jedny alebo druhé. Vďaka tejto technológii môže auto meniť farbu nielen celého zovňajšku, ale aj jednotlivých segmentov samostnatne.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Zaujímavosťou je, že auto nepodporuje iba dve farby, ale až tri. Sivá sa dá nastaviť tiež. Výhodou takéhoto povrchu je, že cez deň môžete mať biele auto, ktoré menej priťahuje teplo a v noci zas čierne, ktoré je elegantnejšie. Samozrejme, E Ink sa do produkcie v najbližsom období zaručene nedostane. Ide len o technologickú štúdiu značky.

Mrkni naše nové video: