Audi TT: Auto, ktoré odštartovalo dizajnovú revolúciu značky Audi, oslavuje 25 rokov

966
Zdroj: Wheelsage.org

Audi TT je tu s nami už 25 rokov, presnejšie od roku 1998 a odvtedy prešlo množstvom zmien a úprav počas svojich troch generácií. My sa dnes pozrieme na celú históriu tohto legendárneho modelu, od prvého konceptu až po finálnu edíciu tretej generácie.

Audi TT si môže právom nárokovať na svoje miesto v povestnej automobilovej sieni slávy a to najmä vďaka svojmu, dnes už ikonickému dizajnu, ktorý definoval novú éru značky Audi. Znie to neuveriteľne, ale toto všetko stihol model TT za 25 rokov.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Koncept z roku 1995

Príbeh sa začína písať v septembri 1995, keď Audi na autosalóne IAA vo Frankfurte ukázalo svoj najnovší koncept s názvom TT. Názov dostal po Tourist Trophy na ostrove Man, jednej z najstarších udalostí vo svete motoršportu. Tento spomínaný koncept vytvoril úplne nový postmoderný štýl a o tri roky neskôr stanovil plán na výrobu sériového auta.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Profil bočného okna sa čiastočne zmenil, avšak silueta, obrys a detaily zostali nezmenené. Audi TT preslávilo aj niekoľko členov “dizajnového oddelenia”. Hlavný návrhár Freeman Thomas. ktorý je považovaný za otca Audi, stál aj pri navrhovaní konceptu modelu Volkswagen New Beetle. Šefom dizajnu bol v tomto období Peter Schreyer, ktorý v súčasnosti pracuje pre Hyundai.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Audi TT : 1. generácia

V roku 1998 bol predstavený prvý sériový model Audi TT Coupé o rok neskôr v auguste bolo predstavený Audi TT Roadster, ktorý priniesol zážitok z jazdy pod holým nebom a nové prešívanie kože v bejzbalovom duchu. Srdcom prvej generácie boli motory z modelu Volkswagen Golf, pričom prvý motor bol naladený na 180 koní, zatiaľ čo druhý disponoval výkonom 225 koní.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Postupom času však v ponuke Audi TT objavil aj vidlicový šesťvalec s objemom 3.2 litra a s výkonom 250 koní a výber pohonu všetkých štyroch kolies alebo prednej nápravy. Audi bolo historicky prvým modelom značky Audi, ktorý ponúkal dvojspojkovú DSG prevodovku. Prvá generácia bola vyrábaná v Györi v Maďarsku. Počas svojho osemročného životného cyklu bolo vyrobených 178 765 Audi TT.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Audi TT : 2. generácia

Ikonická silueta TT-čka žila ďalej aj vďaka predstaveniu druhej generácie v roku 2006. Štýl bol nedotknutý, aj keď nemal rovnaký vplyv ako v prípade prvej generácie. Základom druhej generácie bol hardvér z Volkswagenu Golf a Audi A3. V ponuke motorov pribudol okrem iného aj naftový štvorvalec 2.0 TDI, vďaka tomuto kroku sa z Audi TT stálo prvé športové auto s naftovým motorom na svete.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

V ponuke boli opäť dva typy karosérie, coupé z roku 2006 a roadster z roku 2007. V nasledujúcich rokoch pribudol aj model TT S s výkonom 268 koní a TT RS s výkonom 355 koní. Technické vylepšenia zahŕňali aj nové príplatkové tlmiče, ktoré umožňovali vodičom prispôsobiť si komfort odpruženia podľa svojich individuálnych požiadaviek.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Audi TT : 3. generácia

Posledná generácia Audi TT, ktorá je tu s nami už od roku 2014 ponúkla množstvo ďalších revolučných inovácií. Tieto inovácie zahŕňali aj debut technológie Audi Virtual Cockpit, či plne digitálny prístrojový panel s niekoľkými displejmi. Audi TT tretej generácie si osvojilo uhladenejší dizajn, no zároveň si zachovalo výrazne podbehy kolies, hrubé tvary a oblú líniu strechy.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org

Súčasné Audi TT si len tak jednoducho nepomýlite so žiadnym iným modelovým radom značky Audi, avšak treba dodať že pôvodný dizajn s čistými líniami z 90. rokov bol v mnohých ohľadoch výrazne prepracovaný a pozmenený. Musíme vás však sklamať, toto významné výročie je predzvesťou smutného konca – Audi TT konči. Audi TT však neukončilo svoju 25 ročnú púť len tak, spoločnosť Audi predstavila vo februári tohto roka limitovanú sériu Audi TT Final Edition ako znak ukončenia výroby po dlhých a úspešných 25 rokoch svojej existencie.

Zdroj: Wheelsage.org
Zdroj: Wheelsage.org