Audi S3: Hot hatch zameraný na vodiča

545

Nemecká automobilka Audi len nedávno odhalila podobu a technické detaily modernizovaného modelu A3, dnes sú známe už aj informácie o športovej verzii S3. Konštruktéri sa snažili auto vylepšiť tak, aby v konkurenčnom súboji porazili Mercedes-AMG A 35, Volkswagen Golf R či BMW M 135i. 

Hneď na úvod Audi prezrádza, že dvojlitrový preplňovaný štvorvalec 2,0 TFSI bude mať po novom o 23 koní vyšší výkon, vo výsledku to bude znamenať 250 kW (333 k) a najvyšší krútiaci moment 420 Nm, čo je nárast o 20 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 teraz Audi S3 zvládne za 4,7 sekundy, evidujeme teda zlepšenie o 0,1 sekundy.

Viac zážitku, viac radosti 

Úpravou prešiel aj softvér, ktorý určuje výsledný charakter pohonnej jednotky. Tlak nasávaného vzduchu bude na vysokej úrovni v širšom spektre otáčok a pribudne jazdný režim Dynamic Plus. Vylepšenia sa dočkala aj 7-stupňová dvojspojková prevodovka S tronic, ktorá by mala pracovať rýchlejšie a zdôrazňovať potenciál motora.

Audi hovorí, že model S3 dostane aj Torque Splitter čo znamená, že bude aktívne rozdeľovať krútiaci moment medzi kolesá zadnej nápravy – podobné riešenie využíva aj športové Audi RS 3. Odborníci upravili aj uloženie prednej nápravy, vďaka čomu by sa mala zvýšiť stabilita pri prejazdne zákrut.

Mierne zmeny v dizajne 

Zážitok zjazdí istotne zlepšia aj nové predné brzdy, pri ktorých by kotúče mali byť ventilované a širšie o dva milimetre. K dispozícii budú nové 19-palcové disky a Audi bude model S3 obúvať do pneumatík značky Falken.

Samozrejme, že modernizácia sa dotkla aj dizajnu, avšak nepôjde o žiadne extra výrazné zmeny. Všimnúť si môžete upravenú prednú masku s inovovaným tvarom svetiel a dizajnéri jemne premiestnili aj logo. Nový je tiež zadný difúzor a Audi dokonca prezrádza, že za príplatok by mohol byť v ponuke aj výfuk od značky Akrapovič.