Vráti sa RX-8? Mazda znova vyvíja rotačný motor… bude na vodík!

1287

Mazda vyvíja nový motor, ktorý síce bude spaľovací, no spaľovať bude vodík. Vrátiť by sa mohla legendárna RX-8.

Wankelov motor na vodík? To znie ako nonsens. Možno to však nie je úplne nereálne. Portál Autoblog informuje, že v Japonsku sa objavujú správy o jeho návrate. Mazda si totiž zaregistrovala niekoľko patentov súvisiacich práve s rotačným motorom.

Zdroj: Mazda
Zdroj: Mazda

Wankelov (alebo rotačný) motor je pritom technologickým skvostom. Ponúka viac výkonu pri rovnakom objeme ako konvenčné motory, menej vibruje, je ľahší a potrebuje menej súčiastok. Zároveň je však náročný na údržbu, má vysokú spotrebu a spotrebováva aj olej. Aj z týchto dôvodov sa vo veľkom neujal. Používala ho ale legendárna Mazda RX-8.

V súvislosti s registráciou nových patentov tak vzniká nádej, že RX-8 po takmer desiatich rokoch opäť oživne. Vyzerá to tak, že by namiesto benzínu mohla spaľovať vodík. Nejde pritom o úplnú novinku.

Mazda už raz skúsila tankovať vodík do svojich áut. Vypálilo to skvele, akurát nákup ste museli nosiť na nohách.
Zdroj: Mazda

Iste, vodík sa na pohon používa väčšinou v palivových článkoch. Mazda však už pred dvadsiatimi rokmi dokázala, že wankelov motor spaľujúci vodík môže byť realitou. Jeho dnešná podoba je zatiaľ iba dohadom. Nemenovaný zdroj z vedenia Mazdy však pre portál Best Car prezradil, že ak sa automobilka rozhodne pre podporu tohto konceptu, prvý prototyp by sme mohli vidieť už o tri roky.

Mrkni naše nové video: