Viete ako správne jazdiť s hybridom? Tu je 5 tipov, ktoré vás možno prekvapia

1902
Zdroj: Toyota

Hybridná technológia je už roky viac ako len kuriozitou a umožňuje vodičom na celom svete šetriť. Hybridné autá sú šetrné k životnému prostrediu aj k peňaženke.  Preto je dobré vedieť, ako čo najlepšie využiť ich potenciál a jazdiť nimi ešte hospodárnejšie.

Moderné hybridy nevyžadujú špeciálne znalosti ani návyky pre ekonomickú jazdu. Prispôsobia sa štýlu jazdy vodiča a s energiou hospodária inteligentne. To však neznamená, že štýl jazdy je pre konečnú spotrebu paliva úplne irelevantný. Tu je päť tipov, ktoré vám pomôžu jazdiť s hybridom ešte úspornejšie.

5. Nebojte sa dynamicky zrýchľovať

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Dynamické zrýchlenie na určitú (samozrejme predpísanú) rýchlosť a  pustenie plynového pedála vo chvíli, keď ju dosiahneme, umožní naplno využiť účinnosť hybridného systému. Samozrejme, auto spotrebuje viac paliva a energie, ak plyn stlačíte silnejšie, ale akcelerácia bude trvať kratší čas a na kratšiu vzdialenosť. To má za následok nižšiu priemernú spotrebu a špeciálne v hybridných autách Lexus a Toyota vám pritom pomôže bezstupňová prevodovka e-CVT, ktorá prispôsobuje otáčky motora tak, aby vždy pracoval v optimálnom rozsahu.

4. Predvídajte

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Pri jazde je dobré pozerať sa ďaleko pred seba a predvídať, čo sa udeje na ceste.  Pohyby iných vodičov, zmeny svetiel, blížiace sa obmedzenia a prechody pre chodcov. Všetko to, čo by nás mohlo prinútiť brzdiť, treba predvídať dopredu. Vďaka tomu môžeme brzdenie naplánovať tak, aby sme z tohto manévru získali čo najviac energie.

Lexus NX pozná slovenské ceny. Boli sme si naživo pozrieť prototyp (FOTO)

Hybridným autom, na rozdiel od konvenčného spaľovacieho, by sme mali brzdiť dlhší čas a s menšou silou. V tom prípade nenútime brzdový systém do práce a úlohu brzdy preberá elektromotor, ktorý sa premieňa na generátor, rekuperujúci energiu. Tá sa potom ukladá do batérií  a znova použije na zrýchľovanie. Stačí trochu plánovania, aby ste príliš intenzívne nebrzdili a nemrhali cennou energiou.

3. Sledujte indikátory

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Hybridné autá nám často sami napovedia, ako jazdiť hospodárne.  Napríklad v modeloch Lexus je ukazovateľ využitia energie hnacej sústavy rozdelený na dve hlavné sekcie – Eco a Power. Príslušná stupnica na budíkoch nám povie, v ktorej chvíli sa zapne spaľovací motor. Vďaka tomu sa môžeme vyhnúť zbytočnému zrýchľovaniu a môžeme prekonať väčšiu vzdialenosť iba pomocou elektromotora.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Modely Lexus a Toyota vybavené Head-Up displejom zobrazujú tieto praktické údaje aj na ňom – čiže nie je potrebné ani odtrhnúť zrak od vozovky, aby sme jazdili úspornejšie! Indikátory hybridného pohonu nám taktiež dávajú vedieť, ako by sme mali brzdiť, čo uľahčuje ekonomickú jazdu v meste aj mimo neho.

2. Nestrácajte čas

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Príslovie „Čas sú peniaze“ platí aj pre hybridné autá. Napríklad ak stojíme a máme zapnutý motor, len zdanlivo nás to nič nestojí. I keď po stlačení tlačidla START v  hybridoch Lexusu a Toyoty panuje príjemné ticho, treba pripomenúť, že batéria hybridného systému neustále čerpá energiu.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Napájanie klimatizácie, palubného vybavenia, svetlometov a príslušenstva tiež znižuje hladinu nabitia batérie a aj keď spaľovací motor nepracuje, parkovanie so zapnutým motorom nie je úplne zadarmo. Preto je najlepšie zapnúť zapaľovanie až bezprostredne pred jazdou a vypnúť ho hneď, keď dorazíte do cieľa. Tak sa vyhnete zbytočným stratám energie a budete sa môcť tešiť z ešte nižšej spotreby paliva.

1. Využívajte funkcie vozidla

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Moderné hybridné autá pomerne dobre ,,čítajú” zámery vodiča. Stroje však nie sú vševediace,  a preto sú aj pre hybridné auto v niektorých situáciách užitočné tipy a príkazy dané vodičom. Ako príklad môže poslúžiť aktivovanie režimu EV, ktorý je k dispozícii napríklad v hybridných automobiloch Lexus a Toyota. Umožňuje pohybovať sa nízkou rýchlosťou s využitím iba elektromotora. Táto funkcia je užitočná napríklad na parkoviskách, keď manévrujeme, alebo keď sa pohybujeme po preplnenom centre hľadajúc parkovacie miesto.

2020.10.15
Zdroj: TS Toyota

Môžeme ju využiť takisto v zápche pri vjazde na autostrádu alebo v kempingu, keď nechceme zobudiť ľudí spiacich v karavanoch. Mnohé možnosti využitia režimu EV nič nemenia na skutočnosti, že ak ho využívame správne,  prináša nám úžitok v podobe ďalšej zníženej spotreby paliva. Využitie elektromotora v spomenutých situáciách umožní oddialiť aktiváciu spaľovacieho motora. Vhodné je takisto používanie režimu jazdy ECO, ktorý väčšinou mení vlastnosti pohonného systému a ovplyvňuje činnosť palubných zariadení, ako sú napríklad klimatizácia a kúrenie. Moderné autá, ktoré sú často podriadené čo najnižšej možnej spotrebe paliva a energie, majú celý rad funkcií a možností, ktoré umožňujú šetrenie aj pri každodenných cestách. Je dobré ich poznať a používať.

Mrkni naše nové video: