VIDEO: Čo sa stane, keď dáte pneumatiky z F1 na bežné auto? Budete prekvapení

4248

Ak sa náhodou nejakej automobilke stane, že to dotiahne až do kráľovskej kategórie motoršportu – ako sa Formula 1 zvykne nazývať – svoju prezenciu v daných pretekoch vždy rada zvýrazní. Niektoré veci z F1 však nemusia nutne fungovať v bežnom živote, napríklad pneumatiky.

Na vlastnej koži nás o tom presvedčil youtube kanál Driven Media, ktorý jednou sadou obohatil ich testovací Caterham.

Je to o rýchlosti

Základný predpoklad za týmto experimentom predstavuje úplne jednoduchú logiku. Máte pneumatiky z auta, ktoré jazdí veľmi rýchlo na akomkoľvek druhu pretekárskej trate – to automaticky znamená, že vás v zákrutách podržia oveľa viac, ako bežné pneumatiky, všakže?

VIDEO: Mladíci sa pokúsili naučiť lietať Teslu Model S. Bude mať tento ich počin nejakú dohru?

Nie úplne. Pretekárske autá kategórie F1 totiž fungujú v oveľa väčších rýchlostiach ako bežné autá. To znamená, že pri bežných rýchlostiach sa pneumatika správne nezahreje a nestane sa dostatočne “lepivou”. Faktorov, ktoré obmedzujú jej funkčnosť, je tu samozrejme viac, svoju rolu hrá napríklad aj aerodynamika formule, ktorá celý monopost tlačí k zemi silou niekoľkých stoviek kilogramov.

Výsledný grip pretekárskeho auta tak nezáleží len od použitých pneumatík, ako sa môžete presvedčiť vo videu. Ale zábery to sú zábavné, všakže?