VIDEO: Čo sa stane, keď dáte pneumatiky z F1 na bežné auto? Budete prekvapení

3520

Ak sa náhodou nejakej automobilke stane, že to dotiahne až do kráľovskej kategórie motoršportu – ako sa Formula 1 zvykne nazývať – svoju prezenciu v daných pretekoch vždy rada zvýrazní. Niektoré veci z F1 však nemusia nutne fungovať v bežnom živote, napríklad pneumatiky.

Na vlastnej koži nás o tom presvedčil youtube kanál Driven Media, ktorý jednou sadou obohatil ich testovací Caterham.

Je to o rýchlosti

Základný predpoklad za týmto experimentom predstavuje úplne jednoduchú logiku. Máte pneumatiky z auta, ktoré jazdí veľmi rýchlo na akomkoľvek druhu pretekárskej trate – to automaticky znamená, že vás v zákrutách podržia oveľa viac, ako bežné pneumatiky, všakže?

VIDEO: Mladíci sa pokúsili naučiť lietať Teslu Model S. Bude mať tento ich počin nejakú dohru?

Nie úplne. Pretekárske autá kategórie F1 totiž fungujú v oveľa väčších rýchlostiach ako bežné autá. To znamená, že pri bežných rýchlostiach sa pneumatika správne nezahreje a nestane sa dostatočne “lepivou”. Faktorov, ktoré obmedzujú jej funkčnosť, je tu samozrejme viac, svoju rolu hrá napríklad aj aerodynamika formule, ktorá celý monopost tlačí k zemi silou niekoľkých stoviek kilogramov.

Výsledný grip pretekárskeho auta tak nezáleží len od použitých pneumatík, ako sa môžete presvedčiť vo videu. Ale zábery to sú zábavné, všakže?

Mrkni naše nové video: