Lotus Emeya: 310 kilometrov za 10 minút? WAU!

249

Britská značka Lotus, ktorá dnes patrí Číňanom, predstavila svoj elektrický sedan Emeya už pred niekoľkými mesiacmi, no teraz sa môže pochváliť víťazstvom v mimoriadne zaujímavom teste. Vykonala ho konzultačná spoločnosť P3 Group a išlo o súťaž v rýchlosti nabíjania. 

Z výsledkov testu vyplýva, že akumulátor Lotusu Emeya sa reálne dokáže nabíjať maximálnym výkonom až 402 kW, pričom priemerný výkon pri nabíjaní z 10 na 80 percent kapacity batérie dosiahol 331 kW. Čínske Hyper-GT tak porazilo aj konkurentov od značiek Mercedes-Benz, BMW, Tesla, Kia či Hyundai.

310 kilometrov za 10 minút 

Už po 10-tich minútach nabíjania (z 10 na 80 percent) svietil na palubnom počítači dojazd 310 kilometrov – auto pri tom rátalo s priemernou spotrebou 18,7 kWh. Ak uvážime, že Lotus disponuje batériou s kapacitou 102 kWh (využiteľná 100 kWh) a dojazdom 530 km, ide o brutálne rýchle nabíjanie.

Lotus Emeya je postavený na 800 V architektúre EPA (Electric Premium Architecture), má pohotovostnú hmotnosť 2 565 kg a priam dokonalé rozloženie hmotnosti 50:50. Určite aj vďaka tomu dokáže na stovku zrýchliť už za 2,8 sekundy.

Realita aj na Slovensku?

Aby bolo jasné, testovanie rýchlosti nabíjania nemá slúžiť iba ako dôvod na chválenie sa. Jeho úlohou je tiež ukázať, kde už dnes nachádzajú sériovo vyrábané autá a kam by sa postupne mohli dostať aj cenovo dostupnejšie modely. Ak bude o niekoľko rokov trvať dobitie na 300 kilometrový dojazd skutočne iba 10 minút, potom sa máme na čo tešiť.

Nateraz ostáva problémov najmä infraštruktúra. Totiž nabíjačiek, ktoré by boli schopné dodať výkon 400 kW je na svete veľmi málo. Tie aktuálne najvýkonnejšie na Slovensku zvládnu nanajvýš 350 kW. Tu treba spomenúť, že Lotus už predstavil aj vlastné nabíjačky s výkonom až 450 kW, no ich masové rozšírenie potrvá roky. Do Európy by sa tento elektromobil mohol dostať už v priebehu budúceho roka.