V Holandsku je taxislužba, ktorá už rok jazdí na vodík. Ich skúsenosti s palivom vás prekvapia!

1757
Taxíky Toyota Mirai v Haagu.
Zdroj: TS Toyota

Prvú flotilu taxíkov s palivovými článkami v Holandsku tvorí 35 sedanov Toyota Mirai. Autá slúžia ako sociálny dopravný prostriedok pre starších a zdravotne postihnutých ľudí. Za vyše roka najazdili 1,5 milióna km.

Flotila taxislužby Noot Passenger Transport, ktorú tvorilo 35 modelov Toyota Mirai, sa nedávno rozrástla na 40 vozidiel. Jazdia po Haagu a prepravujú cestujúcich v rámci sociálnej podpory pre starších a zdravotne postihnutých občanov, ktorí nemôžu využívať verejnú dopravu. Ročne taxíky tzv. dopravy WMO odvezú okolo 6800 osôb.

Toyota Mirai prvej generácie.
Zdroj: TS Toyota

Pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia v meste

Výber modelu Toyota Mirai s nulovými emisiami pre službu WMO má pozitívny vplyv aj na kvalitu ovzdušia v meste. Je to priestranný a pohodlný sedan s elektromotorom, ktorému dodávajú elektrinu palivové články, preto nevypúšťa CO2, ani iné škodlivé látky. Sústava palivových článkov vyrába elektrinu reakciou vodíka a kyslíka a vedľajším produktom reakcie je voda. Nádrže vodíka s objemom 122 l zaručujú dojazd najmenej 500 km, a motor s výkonom 154 kW zrýchli auto na stovku za 9 sekúnd. Plné tankovanie trvá niekoľko minút. Vodíkové taxíky brázdia ulice Haagu od júna 2019.

Zásah do čierneho

„Ak chcete byť dopravcom, ktorý ponúka prepravu s nulovými emisiami dostupnú 24 hodín denne a 7 dní v týždni, ako to vyžaduje WMO, nemôžete ignorovať  vodíkové technológie. Vďaka dlhému dojazdu Toyoty Mirai a krátkeho času potrebného na doplnenie paliva, sme schopní splniť všetky požiadavky tohto druhu prepravy. Ďalšou výhodou je to, že auto je priestranné a pohodlné. Je to jednoducho zásah do čierneho, čo môžeme potvrdiť s plným presvedčením po najazdení 1,5 milióna kilometrov,” povedal Martijn Kersing, riaditeľ spoločnosti Noot Passenger Transport.

Toyota Mirai druhej generácie je jeden nádherný automobil. Bodka.
Zdroj: Lexus

Nová generácia bude dokonca aj pekná

Toyota Mirai je na trhu od roku 2014. Koncom tohto roka bude mať debut druhá generácia Mirai, ktorá sa do Holandska dostane začiatkom roku 2021. Nový model ponúka o 30 percent dlhší dojazd vďaka vylepšeným palivovým článkom a trom vodíkovým nádržiam namiesto dvoch. Nová Mirai je nižšia, dlhšia a širšia ako predchádzajúci model. Je navrhnutá na novej, ľahkej a mimoriadne tuhej platforme TNGA (Toyota New Global Architecture), ktorá znižuje ťažisko vozidla, ponúka lepšiu stabilitu a ešte väčší pôžitok z jazdy. Päťmiestna limuzína nie je len ekologické a bezemisné, ale aj luxusné auto s atraktívnou siluetou podobnou kupé, so skvelými jazdnými vlastnosťami.

NEPREHLIADNITE: