Týchto 11 technologických inovácií robí značku Lexus výnimočnou

1163

Značka Lexus nie je len o luxuse či spoľahlivosti. Japonská „prémiovka“ je síce taktiež známa ekologickým pohonom, no v podstate ani o nej nebude v tomto článku reč. Luxusné krídlo Toyoty má totiž na konte omnoho zaujímavejšie a futuristickejšie inovácie.

1. Recyklácia hybridných batérií

Spolu so sesterskou Toyotou je Lexus najväčším výrobcom hybridných automobilov. Značka nielen vyrába vozidlá s hybridným pohonom, ale našla aj spôsob, ako recyklovať batérie, ktoré v nich používa.

Lexus je navyše prvým výrobcom, ktorý použil systém na znovuzískavanie vzácnych kovov neodymu a disprózia, ktoré sa používajú pri výrobe hybridných motorov.

2. Klimatický asistent

Lexusu vďačíme aj za skutočnú revolúciu v ovládaní klimatizácie v interiéri vozidla. V roku 2012 značka po prvýkrát použila v modeli LS inovatívnu palubnú technológiu s názvom Climate Concierge.

Ide o klimatizáciu, ktorá využíva senzory na monitorovanie teploty tváre cestujúcich a individuálne reguluje vyhrievanie a chladenie na dosiahnutie optimálneho tepelného komfortu. Teplota v kabíne sa reguluje prostredníctvom kontaktných miest – sedadiel a volantu.

3. Diferenciál s vektorovaním krútiaceho momentu

Diferenciál s názvom Torque Vectoring Differential vyvinul Lexus na zabezpečenie správneho rozdelenia krútiaceho momentu medzi kolesami v závislosti od podmienok na ceste a preferencie vodiča.

Diferenciál TVD pracuje v troch režimoch: STANDARD – vyvažuje agilné jazdné výkony so stabilitou jazdy pri vysokých rýchlostiach, SLALOM – dôraz na okamžitú odozvu vozidla na pokyny volantu; TRACK – stabilné správanie pri jazde zákrutami. Systém debutoval v roku 2014 v športovom kupé RC F.

4. Technológia Clari-Fi

Systémy na kompresiu hudby uľahčujú prenos a ukladanie, ale ovplyvňujú kvalitu zvuku. Straty môžu niekedy dosiahnuť až 90 percent! Z toho dôvodu zaviedol Lexus do svojich vozidiel inteligentnú audio technológiu Clari-Fi, ktorá dokáže obnoviť zvukové detaily zaniknuté kompresiou digitálnej hudby.

A to bez zosilnenia basov alebo aplikovania ďalších efektov. Prvým automobilom s touto technológiou bol v roku 2014 model Lexus NX.

5. Kompaktný turbomotor

V modeli NX spoločnosť Lexus predstavila aj prvý benzínový turbomotor. Obsahoval jedinečné riešenie – bola to vôbec prvá jednotka s hlavou valcov s integrovaným zberným výfukovým potrubím typu 4 do 2 a dvojkomorovým turbodúchadlom.

Vďaka tejto konštrukcii bol motor hospodárnejší, kompaktnejší a ľahší – vážil iba 160 kg.

6. Lietajúci skateboard

Inovácie značky Lexus presahujú rámec automobilového sveta. Skvelým príkladom je lietajúci skateboard, ktorý japonská značka predviedla svetu v roku 2015.

Nezvyčajná doska sa vznáša vďaka dusíkom chladeným supravodičom a permanentným magnetom. Lexus ju predstavil vo videoklipe nakrútenom v skateparku v Barcelone.

7. Aktívny asistent riadenia

Spolu s premiérou aktuálnej generácie limuzíny LS v roku 2017 uviedol Lexus na trh aj prednárazový bezpečnostný systém Active Steering Assist.

Je to prvý systém v histórii, ktorý detekuje riziko kolízie a v extrémnej situácii dokáže nielen zabrzdiť, ale aj automaticky zasiahnuť do riadenia s cieľom predísť stretu s autom alebo chodcom.

8. Digitálne zrkadlá

Ďalšia limuzína značky Lexus – model ES – je vybavená digitálnymi bočnými zrkadlami. Systém je založený na kamerách umiestnených na mieste klasických zrkadiel a zobrazuje obraz na 5-palcových monitoroch.

Takto vybavený Lexus ES sa stal prvým výrobným vozidlom s digitálnymi zrkadlami v histórii a od roku 2018 ho možno kúpiť v autosalónoch japonskej značky.

9. Reklama navrhnutá umelou inteligenciou

Model Lexus ES sa stal aj hviezdou nezvyčajnej reklamy. Jej scenár totiž vznikol prvýkrát v histórii s využitím umelej inteligencie. Videoklip Driven by Intuition režíroval držiteľ Oscara Kevin MacDonald a vznikol ako reklamná podpora pri uvedení sedanu ES na európsky trh.

10. Aerodynamicky ventilované kolesá

Ďalšiu zaujímavú inováciu využil Lexus pri crossoveri UX, ktorý japonská automobilka uviedla na trh v uplynulom roku. Auto dostalo špeciálne 17-palcové aerodynamicky ventilované kolesá.

Tvar profilu lúčov zabezpečoval chladenie kotúčových bŕzd a znižovanie aerodynamického odporu. Bolo to prvé takéto riešenie na svete.

11. Svetelná revolúcia Blade Scan

Značka Lexus už roky určuje trendy aj v automobilovom osvetlení. Ako prvá zaviedla do cestných automobilov predné LED svetlá, ako aj adaptívny diaľkový systém. V priebehu minulého roka pribudol k tomuto zoznamu ďalší systém, a to Blade Scan AHS v modeli SUV RX.

Celkom nová technológia spočíva v dynamickom usmerňovaní diódových lúčov pomocou zrkadla v tvare čepele. Širší a dlhší lúč svetla, najmä jeho predstih a rýchlosť, umožňuje rozpoznať chodcov a dopravné značenie oveľa skôr a bez oslňovania vodičov vpredu alebo v opačnom smere.